reklama
reklama

Próbna matura CKE? Nie tego spodziewali się maturzyści…

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Próbna matura CKE? Nie tego spodziewali się maturzyści… - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 12 marca lekcje prowadzone są w bardzo różny sposób. Jedne jako wideokonferencje, inne – to tylko przesłanie materiałów do samodzielnego opracowania. Podczas gdy sytuacja z maturami wydaje się być niepewna CKE zorganizowało próbny egzamin, jednak nie był on nowym arkuszem.
reklama

W czwartek, o godzinie 9:00 rozpoczęły się tegoroczne próbne matury. Arkusz zaproponowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną nie zawierał jednak nowych zadań. Wymieszana została kolejność i lekko zmodyfikowano polecenia, które pojawiły się na arkuszu z czerwca 2015 r., co wzbudziło mieszane uczucia wśród maturzystów.

W teorii egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 4 maja 2020 r. Tegoroczni maturzyści znajdują się w trudnej sytuacji, dlatego by ułatwić im powtórki do egzaminu dojrzałości CKE, podobnie jak w przypadku ósmoklasistów, przygotowało im próbne egzaminy, które mogliby rozwiązać w domu, a następnie wysłać nauczycielom do sprawdzenia.

Nauczyciele i uczniowie nie są jednak zadowoleni z zadań, które znalazły się na arkuszu. Niektórzy maturzyści znali już te zadania, ponieważ takie same pojawiły się na czerwcowej maturze w 2015 r. Maturę w czerwcu piszą osoby, które nie były w stanie stawić się w maju (np. z powodu choroby bądź innego uzasadnionego powodu). CKE publikuje na swojej stronie internetowej wszystkie arkusze, zatem wielu uczniów mogło już te zadania przerobić wcześniej.

To kolejna sytuacja, w której uczniowie otrzymali znany już wcześniej arkusz. W środę, 1 kwietnia na podobnych zasadach opierał się arkusz z języka polskiego dla ósmoklasistów. Tym razem jednak CKE dała uczniom do rozwiązania egzamin z czerwca 2019 r.

O arkuszu maturalnym wypowiadają się osoby ściśle związane z tegoroczną maturą:

- Próbne matury można by uznać za prima aprilisowy żart. Jednak dzisiaj jest 2.04, a nie 1.04 i nikomu nie jest już do śmiechu. Podchodząc do tego egzaminu chcieliśmy sprawdzić swoje umiejętności na miesiąc przed maturą. Zanim jednak zdążyliśmy usiąść do pisania okazało się, iż nasz arkusz to egzamin z czerwca 2015 roku. Co prawda nikt z nas nie rozwiązywał go wcześniej, więc nie było powodu do odstąpienia od pisania, ale tu nie o to chodzi. Idzie tu o poważne traktowanie  nas jako ludzi. Umieszczenie rzekomo nowego arkusza jest nieśmiesznym żartem. Skoro już nikt nie pofatygował się, żeby stworzyć próbną maturę dla naszego rocznika, to po co ta cała szopka z nazywaniem czerwcowej matury z 2015 próbna maturą z 2020... Jeśli ktoś myślał, że nikt się nie zorientuje to się grubo mylił. Po co informować, że klucz odpowiedzi będzie dostępny 15.04.2020, skoro jest on dostępny już od 5 lat... Czy tak ciężko jest zalecić arkusz poprawkowy z 2015 w ramach tegorocznej próby maturalnej – zastanawia się Ola z XXI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

- Uważam że akcja z próbnymi maturami to niedopuszczalna sytuacja. Odpowiedzialni za to w szkole dostaliby oceny niedostateczne (…) było dużo czasu na przygotowanie czegoś - platformy do próbnych matur online, jakichś zadań lub samej matury. Ograniczono się do skopiowania matury z 2015 roku. Lenistwo i nieodpowiedzialność. Pokazuje to kompletną ignorancję problemów uczniów – komentuje Mateusz z Liceum Uniwersytetu Łódzkiego.

- Zlecenia napisania arkuszy z roku 2015 i 2019 jako tegorocznej matury próbnej z jęz.polskiego świadczy o: lekceważeniu tych, którzy wcześniej tę maturę pisali jako forma ćwiczenia na lekcji jęz.polskiego. Jest to marnowanie cennego czasu maturzysty, który w tym dniu nie miał lekcji a mógłby się nauczyć czegoś lub po prostu spożytkować czas w bardziej efektywny sposób. Ponadto niepoważne jest wymaganie od uczniów pracy i kreatywności a samemu idąc po najmniejszej linii oporu ściaga się im gotowca z internetu - mówi jedna z nauczycielek łódzkiego liceum ogólnokształcącego.

Harmonogram „próbnych” matur na najbliższe dni

  • 3 kwietnia – 9:00 matematyka poziom podstawowy, 14:00 matematyka rozszerzona, filozofia, łacina, historia sztuki i historia muzyki
  • 6 kwietnia – 9:00 arkusze z języków obcych poziom podstawowy, 14:00 – poziom rozszerzony
  • 7 kwietnia – 9:00 biologia i wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony, 14:00 – geografia i informatyka poziom rozszerzony
  • 8 kwietnia – 9:00 chemia i języki mniejszościowe (odpowiednio poziom rozszerzony i poziom podstawowy), 14:00 historia i języki mniejszościowe poziom rozszerzony.
Odpowiedzi do arkuszy dostaną tylko nauczyciele, rozwiązania do uczniów trafią dopiero 15 kwietnia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama