reklama
reklama

Ranking TomTom nie pozostawił na Łodzi suchej nitki. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Ranking TomTom nie pozostawił na Łodzi suchej nitki. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii - Zdjęcie główne

Łódź wśród najbardziej zakorkowanych miast na świecie. | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźJest już najnowszy ranking firmy TomTom, dotyczący zakorkowanych miast. Łódź wypadła w nim fatalnie. Sprawdź szczegóły.
reklama

Firma TomTom opublikowała najnowszy raport TomTom Traffic Index.

Jaka jest jego metodologia?

"TomTom Traffic Index opiera się na danych z ponad 600 milionów samochodowych systemów nawigacyjnych i smartfonów. Dla każdego miasta TomTom oblicza średni czas podróży na kilometr na podstawie czasu potrzebnego na pokonanie milionów kilometrów przejechanych w 2024 roku"

– czytamy w komunikacie prasowym.

Łodzianie spędzili 110 godzin w korkach

Jak w zestawieniu wypadła Łódź? Wśród polskich objętych rankingiem zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o poziom zatłoczenia.

reklama

fot. wszystkie grafiki pochodzą z materiałów prasowych

 

Łódź zajęła z kolei trzecią lokatę wśród polskich miast z najdłuższym średnim czasem pokonania 10 kilometrów w godzinę.

W Łodzi to 26 minut i 6 sekund. Gorzej jest w Poznaniu: 27:04 i Wrocławiu - 28:56.

W rankingu globalnym poziomu zatłoczenia Łódź jest siódma (wyprzedziła Bandung w Indonezji, Limę w Peru czy irlandzki Dublin.

reklama

W europejskim rankingu poziomu zatłoczenia mamy z kolei trzecią lokatę. Gorzej jest w Płowdiwie w Bułgarii i Bukareszcie (Rumunia).

Dlaczego w miastach jest aż tak źle?

– Przestarzała infrastruktura i nieefektywne planowanie dróg nie nadążają za popytem. Ponadto gwałtowny rozwój handlu elektronicznego doprowadził do wzrostu ruchu towarowego, co dodatkowo komplikuje sytuację. Bez zmiany w kierunku większej liczby regulacji i zrównoważonych opcji transportu, ryzykujemy zwiększenie poziomu zatłoczenia, który ma wpływ na wszystkich mieszkańców naszych miast

– komentuje Ralf-Peter Schäfer, wiceprezes ds. ruchu w TomTom.

reklama

Zmotoryzowani Łodzianie wskazują na problemy

Firma TomTom przeanalizowała również, w którym dniu w roku w danym mieście poziom zatłoczenia był najwyższy.  W Warszawie najgorzej było 11 stycznia, ze względu na przemarsz w centrum miasta. W Poznaniu na przykład 28 maja kierowców spowalniały intensywne opady deszczu. Natomiast w Łodzi (15 października) zderzenie samochodu z tramwajem.

reklama

– Ranking TomTom pokazuje, że Łódź zmaga się z poważnymi problemami komunikacyjnymi, co kosztuje mieszkańców 110 godzin rocznie w korkach. Przyczyną są przeciągające się remonty, brak miejsc parkingowych, w tym P&R i wielopoziomowych, oraz niesprawny system sygnalizacji świetlnej czy stan łódzkiej komunikacji miejskiej

– komentuje Jarosław Kostrzewa z LDZ Zmotoryzowani Łodzianie. 

Wśród kolejnych problemów Kostrzewa wymienia brak rozbudowy kluczowej infrastruktury drogowej (np. przedłużenie Wojska Polskiego, Włókniarzy czy Konstantynowskiej) czy przejazdy kolejowe.

– Na Malowniczej kierowcy stoją ponad 30 minut, czekając na otwarcie szlabanu

– zauważa Jarosław Kostrzewa.

Metodologię firmy TomTom swego czasu krytykował wiceprezydent Adam Pustelnik (podczas debaty w WSB).

– Nazywanie Łodzi najbardziej zakorkowanym miastem jest lekkim nadużyciem. 7 lat mieszkałem we Frankfurcie nad Menem, chodziłem do liceum w Teksasie, pracowałem w Warszawie. Twierdzenie, że Łódź jest bardziej zakorkowana od Poznania, trzeba mieć wyobraźnię 

– mówił.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama