Reklama

Remont dworca Łódź Kaliska. Teraz perony, a kiedy budynek? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trwa modernizacja dworca Łódź Kaliska. Robotnicy pracują na peronach. Modernizację przejdzie też budynek. Sprawdziliśmy szczegóły.

Remont dworca Łódź Kaliska. Na jakim etapie są prace?

Według informacji przekazanych przez PKP na stacji Łódź Kaliska na końcowym etapie są testy funkcjonalności nowego systemu sterowania ruchem kolejowym. Nowoczesne urządzenia pozwolą na szybszą odprawę pociągów i zwiększą poziom bezpieczeństwa. Zmodernizowany został cały układ torowy na stacji. Prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe na peronach. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniają, że oddanie do eksploatacji peronu nr 3, a także peronów nr 4 i 5 wraz z wiaduktem wschodnim oraz nowo budowanymi przejściami podziemnymi nastąpi po odbiorach technicznych. Wykonawca zakłada, że stanie się to na początku listopada br. Obecnie obsługę pasażerską zapewniają perony nr 1 i nr 2.

Lepsza komunikacja w Łodzi i aglomeracji

Kompleksowa modernizacja stacji Łódź Kaliska to istotny element przebudowy Łódzkiego Węzła Kolejowego. Na stacji zatrzymają się pociągi kursujące podziemną trasą z Łodzi Fabrycznej oraz nowych przystanków: Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. Efektem inwestycji na stacji Łódź Kaliska będzie lepszy dostęp do kolei z 5 nowych, komfortowych peronów i dodatkowe przejścia podziemne. Przebudowa stacji lepiej zintegruje kolej z komunikacją miejską. Nowe i zmodernizowane perony będą bliżej przystanków autobusowych i tramwajowych. Zapewniony będzie dostęp dla osób ograniczonych możliwościach poruszania się.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. m.in. dzięki wykorzystaniu nieczynnego wiaduktu wschodniego i budowie na nim 3 nowych torów zlikwiduje „wąskie gardło” tj. jednotorowe połączenie z Łodzi Kaliskiej przez Łódź Kaliską Towarową do stacji Łódź Chojny i dalej w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Zadanie pn. „Zwiększenie dostępności magistrali E20 i C-E20 poprzez poprawę stanu technicznego przyległych linii kolejowych” jest w całości finansowane z budżetu państwa. Wartość inwestycji to 339,7 mln zł netto. Wszystkie prace na stacji Łódź Kaliska zakończą się w tym roku.

Łódź Kaliska: Kiedy rozpocznie się remont budynku dworca?

Modernizowany ma być również budynek Łodzi Kaliskiej. Aktualnie projektanci nanoszą ostatnie poprawki do dokumentacji. Po jej odebraniu, jesienią Polskie Koleje Państwowe ogłoszą przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych.

- Jeśli wszystkie prace przebiegną pomyślnie i kolejne etapy inwestycji będą realizowane zgodnie z harmonogramem, to przebudowa dworca Łódź Kaliska powinna zostać ukończona w drugiej połowie 2024 roku-  wyjaśnia Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskie Koleje Państwowe S.A.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy