Tak dawniej wyglądał dworzec Łódź Kaliska
Wybudowany w latach 1900-1902 dworzec był uważany za jeden najpiękniejszych budynków użytkowych Łodzi. Jego wielką ozdobą były szerokie schody o monumentalnym charakterze a także rozciągający się przed nim brukowany dziedziniec. Dworzec wybudowany zgodnie z koncepcją architekta Czesława Domaniewskiego miał kryształowe szyby oraz charakterystyczną wieżę zegarową u szczytu fasady.Wzdłuż obiektu, po obu stronach dziedzińca, znajdowały się zadaszone perony, z których można było przedostać się do głównego budynku. Pierwszy pociąg wjechał stację 15 listopada 1902 roku. Po około dziesięciu latach w pobliże dworca doprowadzono linię tramwajową zbudowaną po wschodniej stronie wiaduktu.
Stary obiekt służył podróżnym do lat 80 XX wieku. Ponieważ nigdy nie trafił na listę zabytków, w 1982 roku został zamknięty, a na jego miejscu w roku 1944 stanął nowy gmach. Niestety wówczas nie dokończono zaplanowanych prac.
Dworzec Łódź Kaliska został sportretowany w wielu filmowych i serialowych produkcjach. Pojawia się m.in w najbardziej łódzkim serialu sprzed lat, czyli „Daleko od Szosy”. Kaliska zagrała również u Jerzego Kawalerowicza – posłużyła jako plener dla filmu „Pociąg”. Perony Łodzi Kaliskiej zobaczymy również w „Ich dniu powszednim” – filmie z 1963 roku, którego reżyserem był Aleksander Ścibor-Rylski.
Archiwalne zdjęcia dworca umieściliśmy w galerii powyżej.
CZYTAJ TAKŻE >>> Pamiętacie taką Fabryczną? Te zdjęcia rozczulą wielu łodzian
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.