Retroperspektywy 2021. Czas na weekend zakończenia jubileuszowej edycji festiwalu
- Tegoroczne Retroperspektywy dają niecodzienną możliwość bliższego poznania dorobku Thomasa Richardsa – amerykańskiego performera, aktora i reżysera, kontynuatora pracy Jerzego Grotowskiego – zapowiada Tomasz Rodowicz, dyrektor MFT Retroperspektywy.
W najbliższy piątek gość festiwalu poprowadzi online pokaz pracy warsztatowej „Pieśni tradycyjnych”. Praktyczne prace nad pieśniami tradycyjnymi zapoczątkowane w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w 1986 roku nadal stanowią podstawę badań nad sztukami scenicznymi prowadzonymi przez Richardsa i jego zespół.
!reklama!
Szerszy kontekst pracy Richardsa pozwoli poznać przedpremierowa prezentacja fragmentów filmu w reżyserii Anieli Gabryel, która od kilku lat pracuje nad dokumentem na temat Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontenderze. Prezentacji będzie towarzyszył na żywo komentarz reżyserki filmu i Richardsa, a w spotkaniu udział wezmą studenci i doktoranci łódzkiej Szkoły Filmowej.
Również w sobotę na dużej scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprezentowany zostanie spektakl Wojciecha Farugi „JA JESTEM PAMIĘCIĄ”, będący wyprawą w głąb magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów. Przedstawienie powstało na styku działań artystycznych i społecznych, angażując profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną Gorlic i okolic, którzy wspólnie badali pamięć o Łemkach. W spektaklu zawarte zostały również elementy odnoszące się do tożsamości społeczności lokalnej Łodzi.
Sobotni wieczór z Retroperspektywami zakończy koncert na scenie plenerowej Fabryki Sztuki w Łodzi i online. Wystąpi HarMálek Orchestr – zespół, który zrewolucjonizował czeską tradycję orkiestr dętych i prezentuje ją w świeżym, współczesnym i energicznym stylu, łączącym czeski i bałkański folklor.
Jubileuszowa edycja Retroperspektyw to również możliwość spotkania ze spektaklami Teatru CHOREA – gospodarza Festiwalu, który w niedzielę zaprosi całe rodziny na koncert familijny „Dzień dobry Pinky Mouse!”, złożony z kilkunastu piosenek inspirowanych swingiem, jazzem, polską piosenką rozrywkową z lat 50. i tradycją ludową.
Tegoroczny festiwal zamknie premierowa „Medytacja teatralna numer 4” Krzysztofa Garbaczewskiego. To kolejny już projekt teatralno-filozoficzny artysty inspirowany myślą i pracą Jerzego Grotowskiego, z którym reżyser wielokrotnie prowadził dialog w swoich pracach.
Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w wydarzeniach czy cen biletów znaleźć można na stronie www.retroperspektywy.com, gdzie również za pomocą formularza rezerwować można bilety, karnety i wejściówki.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.