Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi
Niewykluczone, że prace budowlane na Starym Rynku w Łodzi wystartują jeszcze w tym roku. Miasto pracuje właśnie nad procedurą przetargową, która wyłoni wykonawcę.!reklama!
- Remont tej przestrzeni to początek zmian tego miejsca, zapomnianego, i pozbawionego życia… Jednak jedno możemy powiedzieć – czas na zmiany na Starym Rynku, który stanie się po przebudowie jedną z największych atrakcji nie tylko dla łodzian, ale również dla turystów. Historia tego miejsca jest trudna, szczególnie gdy odnosimy się do czasów II wojny światowej. To tutaj był teren getta, który wyburzono wraz z synagogą, która stała przy Starym Rynku. W miejscu zniszczonych kamienic założono park i wybudowano nowe kamienice – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.
Jak zapowiada Adam Pustelnik, miasto planuje przebudowę placu Wolności Parku Staromiejski. Na Starym rynku zmieni się nawierzchnia, znikną stopnie. Będą fontanny, zadaszone miejsce do handlu, pawilon handlowy. Nowe nasadzenia i mała architektura.
Na Starym Rynku powstaną:
- 2 fontanny, każda z czterema wodotryskami (łącznie 8) oraz każdy wodotrysk zostanie podświetlony poprzez 3 reflektory LED (łącznie 24)
- obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich, umieszczony na postumencie żelbetowym, oraz obudowany graniastosłupem żelbetowym z płytami granitowymi o wymiarach 40x40 cm
- 2 rzędy zadaszeń, po 7 zadaszeń w każdym rzędzie (łącznie 14)
- 17 drzew do nasadzeń, w tym 5 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 250 cm, 8 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 350 cm oraz 4 klony pospolite o wysokości pnia minimum 250 cm.
- 24 ławki na placu rynku i po wschodniej stronie przy zieleńcach
- plac rynku zostanie wykonany z płyt granitowych z odpowiednio rozmieszczonym oznakowaniem ostrzegawczym dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie istniejące schody zostaną zastąpione pochylniami o spadku nie przekraczającym 6% w celu umożliwienia dostępu na plac osobom z niepełnosprawnościami.
– Plan jest jeden: ożywić Stary Rynek - miejsce może nieco zapomniane, ale jestem przekonany, że od 2023 roku to miejsce będzie tętnić życiem. Wśród nowych propozycji pojawią się: Eko targi, giełdy kwiatów, kioski gastronomiczne i stoiska z wyrobami łódzkich twórców. Tworzymy nowe modne miejsce na mapie Łodzi, to tu będzie można przyjść na kawę, to tu będzie można odpocząć po zakupach w Manufakturze. W planach mamy również organizację międzynarodowych targów książki, dużego, ogólnodostępnego wydarzenia poświęconego książce, jakiego nie ma w naszym mieście.
Rewitalizacja Starego Rynku. Lawina komentarzy pod postem prezydent Hanny Zdanowskiej
Wizualizacjami Starego Rynku pochwaliła się na Facebooku Hanna Zdanowska, dają tym samym prztyczka w noc władzom Kutna i tamtejszemu pl. Wolności."A na rynku posadzimy drzewa i nikt tu Kutna z Łodzi nie będzie robił" - napisała Hanna Zdanowska.
Pod postem ojawiła się lawina komentarzy.
"Pani Hanno czy na pewno chciała Pani takiego odzewu? To mało eleganckie jak na włodarza miasta wojewódzkiego! Nasze miasta powinny współpracować a nie się wzajemnie kopać! Wydaje mi się, że należałoby sprostować to niefortunne sformułowanie" - brzmi jeden z nich.
Jedni chwalą plany rewitalizacji Starego Rynku.
"Wygląda nieźle. Oby i realizacja dorównała wizjom" - to jedna z opinii.
"Ta wizualizacja jest o niebo lepsza od pierwotnego projektu! Fajnie, że wyciągnięto wnioski i uznano uwagi mieszkańców" - a to kolejna.
Wielu łodzianom nadal nie podoba się beton.
"Nadal dużo betonu, przydałyby się trawniki, więcej zieleni wokół drzew. Patrzę ze smutkiem, jak teraz wszystko się zalewa, kostkuje, utwardza... a latem patelnia, ukrop, istna płyta grzewcza, a gdy pada - nic nie wsiąka w podłoże, tylko płyną potoki.... Kiedy zmądrzejemy" - czytamy pod postem.
"Jakie biedne te drzewka wśród ton betonu, ale nic się na to nie poradzi skoro wszyscy tak kochają beton" - to kolejny z komentarzy.
A Wam jak podobają się wizualizacje?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.