reklama
reklama

Selektywna zbiórka odpadów, zbiorowa odpowiedzialność mieszkańców. Śmieci w Łodzi po nowemu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Selektywna zbiórka odpadów, zbiorowa odpowiedzialność mieszkańców. Śmieci w Łodzi po nowemu  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 1 grudnia segregacja odpadów w Łodzi przestała być dobrowolna. Teraz śmieci z każdej nieruchomości muszą być wyrzucane do odpowiednich pojemników. Dodatkowo łodzianie muszą płacić wyższe stawki za odbiór odpadów. Najwięcej kontrowersji budzi jednak wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej w budynkach wielorodzinnych. 
reklama

Zapowiadane wcześniej duże zmiany w systemie odbioru śmieci w Łodzi właśnie weszły w życie. Od 1 grudnia łodzian obowiązują wyższe stawki za wywóz odpadów. Teraz jest to kwota 24 złotych za śmieci segregowane. To ważny szczegół, bowiem w przypadku, gdy w danym budynku odpady nie będą odpowiednio posortowane, na jego mieszkańców zostanie nałożona kara - opłata za wywóz śmieci wzrośnie do 48 złotych od osoby.

Z pewnością podwyżka nie wywołała wśród łodzian zadowolenia. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudziło wprowadzenie zbiorowej odpowiedzialności mieszkańców w budynkach wielorodzinnych. Na czym polega mechanizm, który wzbudza tak duże niezadowolenie? Nawet jeśli prawidłowo segregujemy śmieci, to i tak możemy zapłacić wyższą stawkę za odbiór odpadów. Dość, by jedna osoba w bloku odpadów nie segregowała. To wystarczy, aby na wszystkich mieszkańców nieruchomości nałożyć wyższą stawkę opłaty.

Czy jednak te emocje są uzasadnione? Obowiązek segregacji odpadów dotyczy od teraz wszystkich mieszkańców Polski. W Łodzi została ona wprowadzona na zasadach dobrowolności w lipcu 2018 roku. Teoretycznie więc, selekcja śmieci nie powinna stanowić dla łodzian problemu. Prawie półtora roku to dużo czasu, aby przyswoić sobie zasady segregacji. Mimo to, wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych nadal obawia się, że będzie musiało płacić wyższe stawki przez nieuwagę sąsiadów.

Władze Łodzi pozostają jednak nieugięte. Odpowiedzialność zbiorowa będzie egzekwowana.

- Jeżeli będzie stwierdzone, że jedna osoba, np. w bloku spółdzielczym, nie dokonuje segregacji, może się zdarzyć, że karą zostanie obarczona cała nieruchomość - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za gospodarkę komunalną w mieście

Trzeba także pamiętać, że ustawodawca wykluczył możliwość niekarania za brak segregacji.

Władze miasta w ostatnich dniach przed wprowadzeniem zmian rozdały ponad 300 tys. ulotek informujących o zasadach segregacji śmieci. Dodatkowo, w pojazdach MPK wyświetlane były informacje dotyczące selekcji odpadów.

Kto będzie sprawdzał czy mieszkańcy danej nieruchomości segregują odpady? Będą to robić pracownicy firmy odbierającej śmieci, którzy poinformują miejskich urzędników o braku odpowiednich pojemników lub braku segregacji śmieci. Ci z kolei w pierwszej kolejności udzielą zarządcy lub właścicielowi nieruchomości upomnienia. Jeśli jednak nie poskutkuje ono poprawą, wtedy na mieszkańców wspólnoty zostanie nałożona wyższa opłata za wywóz śmieci. Co ważne, będzie ona obowiązywała tylko do czasu, kiedy odpady zaczną być prawidłowo segregowane.

Dla przypomnienia podajemy obowiązkowe zasady segregacji odpadów (zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Urzędu Miasta Łodzi):

  • Niebieski (papier): gazety i czasopisma, papierowe torebki, pudła kartonowe, papier pakowy, tektura itp. (nie wrzucamy: papieru zabrudzonego i tłustego, ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, papieru z folią, kartonów po mleku i sokach, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, papierowych worków po cemencie, nawozach itp.)
  • Żółty (tworzywa sztuczne i metal): plastikowe butelki po napojach, opakowania po produktach spożywczych, kosmetykach i środkach czystości, plastikowe torby, worki, reklamówki, puszki po napojach, sokach, konserwach, metale kolorowe, kapsle i zakrętki od słoików (nie wrzucamy: butelek, puszek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu RTV i AGD).
  • Zielony (szkło): butelki i słoiki po napojach i żywności - w tym po alkoholach i olejach roślinnych - szklane opakowania po kosmetykach, chyba że wykonano jest z kilku, trwale połączonych surowców (nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła żaroodpornego i okularowego, żarówek, reflektorów, opakowań po lekach i olejach silnikowych, luster, szyb okiennych, monitorów, lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek).
  • Brązowy (odpady bio): pozostałości z produktów kuchennych, odpadki warzywne i owocowe, obierki, resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie (nie wrzucamy: kości i odchodów zwierząt, popiołów, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi oraz kamieni).
  • Czarny (odpady resztkowe): ręczniki papierowe i zużyte chusteczki, papier lakierowany i powleczony folią, papier zatłuszczony lub mocno zabrudzony, pieluchy jednorazowe i materiały higieniczne, ceramikę, wystudzone popioły (nie wrzucamy: tego, co wrzucaliśmy w pojemnikach powyżej ani odpadów zielonych i niebezpiecznych).
  • Czarny worek - dotyczy tylko mieszkańców domów jednorodzinnych, wrzucamy do niego tzw. odpady zielone, czyli: gałęzie, krzewy, trawy, liście, kwiaty, trociny, kory drzew.
Źródło: Wyborcza Łódź, UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama