reklama
reklama

Skwer imienia malarza, rondo poświęcone łódzkiej rodzinie. Nowe punkty na mapie Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: TuLodz.pl

Skwer imienia malarza, rondo poświęcone łódzkiej rodzinie. Nowe punkty na mapie Łodzi - Zdjęcie główne

W Łodzi pojawiło się nowe rondo. | foto TuLodz.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zielony skwer między ulicami Gdańską i Wólczańską będzie nosił imię malarza Lecha Kunki. Uchwałę w tej sprawie na ostatniej sesji podjęła łódzka Rada Miejska.
reklama

Lech Kunka był jednym z przedstawicieli łódzkich awangardzistów należących do tzw. kręgi Strzemińskiego (obok Antoniego Starczewskiego, Stanisława Fijałkowskiego i Stefana Krygiera), czyli osób skupionych wokół myśli malarza i wykładowcy Władysława Strzemińskiego. Na ostatnim roku studiów Kunka otrzymał stypendium od rządu francuskiego na kontynuowanie nauki malarstwa i włókiennictwa w Paryżu. Później kontynuował studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Ukończył je w 1951 roku. Na uczelni pełnił funkcje starszego aystenta, następnie został mianowany docentem. Był też prodziekanem, a później prorektorem i dziekanem.

Malarz był członkiem różnych grup artystycznych

Malarz był współzałożycielem grupy artystycznej ST-53 oraz członkiem grupy "Piąte Koło". W swoich pracach stosował zarówno brunatne, jak i kontrastujące, mocne barwy. Wzbogacał je o m.in. korki z tworzywa sztucznego, piłeczki pingpongowe, pokrywki od słoików. Był autorem form użytkowych, m.in. malarstwa ściennego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi i żelaznej kurtyny dla łódzkiego Teatru Wielkiego.

Nazwę otrzymało też rondo na Stokach

Nazwę otrzymało też rondo zlokalizowane u zbiegu ulic Pomorskiej, Edwarda i Krokusowej. Zgodnie z decyzją Rady Miejskiej, będzie się nazywało Rodziny Stokowskich. Projekt uchwały zgłosiła Komisja Kultury RM, której członkom udało się dotrzeć do informacji, że właścicielami osiedla Stoki byli dwaj bracia, Jakub i Stanisław Stokowscy.

Bracia byli właścicielami różnych łódzkich osiedli

Do braci w różnych okresach należały też Chojny, Wola Miecznikowska (Sikawa) i Wola Stokowska, które obecnie znajdują się w granicach administracyjnych Łodzi. Wśród członków rodziny było wiele osób zasłużonych dla miasta, np. Kasper Stokowski, inicjator budowy istniejącej do dziś kaplicy św. Antoniego w Łagiewnikach. Nadanie rondu nazwy Rodziny Stokowskich ma charakter symbolicznych, upamiętniający historię osiedla Stoki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama