W łódzkim zoo znajdują się cztery słonie indyjskie: najstarszy, Aleksander, jego syn – Kyan, Taru i Barnaba. Ostatni z nich przywędrował do Łodzi z zoo w Płocku w 2023 roku. To, jak na razie, największe stado słoni w polskich ogrodach zoologicznych.
Słonie w łódzkim orientarium. Co znajduje się w ich podstawowej diecie?
O podstawowej diecie słoni opowiedział nam Adam Trochin, który zajmuje się nimi na co dzień od ponad 25 lat, będąc ich głównym opiekunem w łódzkim zoo. Dodatkowo, wiedzą wzbogaciła nas także Patrycja Walczykiewicz, która opowiedziała o pracy w kuchni i przygotowywaniu posiłków dla zwierząt.Co zatem jedzą słonie w różnych porach dnia?
– Śniadanie nie należy do najbardziej urozmaiconych posiłków w ich diecie. Nasze słonie dostają przede wszystkim siano przez większość dni w roku. Latem zamieniamy ją na zielonkę, dostępną tylko w tym okresie. Najchętniej z nich zajadują się trawą sudańską mierzącą dwa metry, którą specjalnie dla nas produkuje dostawca. Lubią też gałęzie, a przede wszystkim obgryzać je z grubej kory
– mówi Adam Trochin, opiekun słoni w orientarium w Łodzi.
– W ciągu dnia dostają dodatkowo owoce, warzywa, do treningu stosujemy porcjowane czerstwe pieczywo. Na kolację również dostają siano. U naszych osobników, w zależności od ich wielkości, waha się to od około 60 do 100 kg suchej masy na dobę.
– dodaje.
Czego zdecydowanie nie mogą jeść słonie? Niebezpieczne może być dla nich awokado, a także – tak, jak w przypadku ludzi – surowe ziemniaki.
W diecie słoni ważne są też suplementy. Jakie?
– Ich dietę uzupełniamy w mikroelementy w formie tabletek, które sprowadzamy od konkretnego producenta – zestaw zawierający specjalne witaminy i minerały dla słoni. Oprócz tego dostają zbilansowany pokarm w postaci peletu: zboże i suszoną zielonkę, około kilograma na osobnika. Aleksander, ze względu na swoją masę, dostaje jej trochę więcej
– informuje opiekun zwierząt.
Różne upodobania żywieniowe i... charaktery
Słonie w łódzkim orientarium zdecydowanie mają własny gust, jeśli chodzi o podniebienie. Co więcej, w naturalnym środowisku poświęcają około 20 godzin na samo jedzenie, pozostałe cztery na inne rozrywki czy przyjemności. W związku z tym konieczne jest urozmaicanie im pożywienia.
– Mamy specjalne karmniki na siano z dziurami w środku, aby słonie dłuższy czas poświęcały na jedzenie
– mówi pan Adam.
Kilka dni temu, po uprzednim skontaktowaniu się z orientarium w Łodzi, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Guzewie podarowały słoniom dynie.
Słonie indyjskie w łódzkim zoo. / foto Natalia Jóźwiak
– Mają różne gusta i preferują różne smaki, np. Aleksander z Taru dzisiaj chętniej jedzą dynie. Jeżeli chodzi o owoce, jak na przykład jabłka, podajemy im je głównie do kąpieli. Są to jednak bardzo małe ilości ze względu na fermentację. Staramy się podawać więcej warzyw – marchew, buraki czy, tak jak teraz, dynie. Wszystko zależy od sezonu
– dopowiada.
Słonie mają nie tylko różne upodobania żywieniowe, ale też zupełnie odmienne charaktery.
– Każdy z naszych słoni różni się charakterem. Kyan w stosunku do opiekunów jest bardzo grzeczny i ułożony, praktycznie wszystko możemy przy nim wykonać. Najwięcej problemów sprawia najmłodszy z nich, czyli Taru – ma znacznie więcej energii, szybko się rozkojarza. Na co dzień lubią się bawić, przepychać. Najstarszy z nich, czyli Aleksander, jest pod tym względem najmniej zabawowy. Emanuje powagą, jaka przystała na przywódcę stada
– mówi redakcji TuŁódź.pl Adam Trochin.
Jak wygląda dzień w kuchni łódzkiego zoo?
Doświadczeniem z pracy w kuchni w łódzkim zoo podzieliła się Patrycja Walczykiewicz:
– Dzień na kuchni zaczynamy o 6:00 rano, większość śniadań musi wyjść na godzinę 8:00 czy 9:00. Zwierzęta przyzwyczajone są do stałych godzin karmienia. Ważne jest tempo. Istotna jest także suplementacja - większość zwierząt dostaje odpornościowe, na pierzenie, skórę, sierść czy kopyta. Trzeba trzymać się konkretnego dawkowania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.