Reklama

Reklama

Smartfonowi zombie wymagają specjalnej sygnalizacji świetlnej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Smartfonowi zombie wymagają specjalnej sygnalizacji świetlnej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zamyśleni, czy zagapieni w smartfony piesi na przejściach to obecnie spory problem w  ruchu drogowym. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzą nowe technologie mające pomóc w poprawie bezpieczeństwa niechornionych uczestników ruchu. W Warszawie testowany jest specjalny projektor rzucający czerwone światło na krawędź chodnika przy przejściu dla pieszych. W Poznaniu zastosowano listwy led, które tuż przed wejściem na pasy emitują światło odpowiadające wskazaniom tradycyjnej sygnalizacji. Czy takie rozwiązania są warte rozważenia również w Łodzi?

Reklama

!reklama!Nowa technologia mająca poprawić bezpieczeństwo pieszych na przejściach jest testowana przy alei KEN w Warszawie. Tuż przed przejściem specjalny projektor rzuca wiązkę czerwonego światła na chodnik, co powinno zwrócić uwagę osób zmyślonych albo wpatrzonych w ekrany telefonów, by nie wtargnęli na jezdnię. To na razie projekt pilotażowy i pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, a drugie w Europie.

Polecamy: Pierwszeństwo pieszych już przed pasami?
Projektor rzucający czerwone światło na chodnik jest zamontowany pod sygnalizatorem. System sygnalizacyjny przy alei KEN w Warszawie, na pierwszy rzut oka nie różni się wizualnie od innych. Projektor jest zintegrowany z tradycyjnymi światłami, tak że gdy piesi mają czerwone, projektor nadaje taki sam kolor tuż przed przejściem.

- To pilotażowy program, pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Ma ono poprawić bezpieczeństwo pieszych, nie tylko tych, którzy idą zapatrzeni w telefon, ale też osób zamyślonych czy roztargnionych. Przez najbliższych kilka miesięcy będziemy obserwować, jakie przyniesie to rezultaty i wówczas podejmiemy decyzję o montażu takich projektorów na innych przejściach - zapowiada Karolina Gałecka, rzecznik warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Takie samo rozwiązanie od kilku miesięcy jest testowane również w Wiedniu, gdzie nieuważni piesi dodatkowo są ostrzegani o czerwonym świetle przy zastosowaniu projektora oświecającego chodnik. Problem pieszych zapatrzonych w smartfony na przejściach dla pieszych staje się powoli zmorą naszej cywilizacji. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi również miasto Poznań, w którym na krawędzi przejść dla pieszych pojawiły się specjalne listwy z oświetleniem led, które zintegrowane z sygnalizacją, emitują światło czerwone i zielone.

Polecamy: To przejście chroni pieszych. Czy w Łodzi potrzeba takich rozwiązań? [WIDEO]
Kolejne miesiące pokażą, czy tego rodzaju rozwiązania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Prawda jest taka, że każdy dodatkowy bodziec zwracający uwagę zamyślonych lub zapatrzonych w ekrany smartfonów pieszych na przejściach ma sens, gdy chodzi o ludzkie zdrowie i życie. Czy podobne rozwiązania są warte rozważenia również w Łodzi, pozostaje zatem pytaniem retorycznym.

Źródło: mobirank.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy