Dwa myśliwce F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku krążyły nad łódzkim niebem w pierwszej połowie kwietnia.
"Jastrzębie" nad łódzkim niebem
Ćwiczyły niskie podejście do lądowania, ale nie lądowały. Internauci dopytywali Port Lotniczy w Łodzi, dlaczego.
- Jesteśmy lotniskiem cywilnym, nie wojskowym. Nasi pracownicy są przeszkoleni do obsługi cywilnych statków powietrznych
- tłumaczyło lotnisko w komentarzach.
F-16 z Łasku lądowały w Bydgoszczy
Myśliwce F-16 z Łasku lądowały za to w Bydgoszczy. Na tamtejszym lotnisku zorganizowano bowiem w marcu ćwiczenia "Raróg 24".
- Ich celem było przygotowanie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego do wykonywania zadań z lotnisk, na których nie bazują myśliwce
- wyjaśnia kpt. Anna Issel, oficer prasowy 2 SLT.
W operacji wzięły dział cztery myśliwce. Wcześniej na pasie startowym lotniska w Bydgoszczy zamontowano system BAK-12. Służy on do ewentualnego awaryjnego zabezpieczenia lądowania samolotów F-16. W czasie ćwiczeń wojskowych na lotnisku nie odbywał się ruch cywilny.
Myśliwce F-16 są w Polsce od 18 lat
Polska posiada 48 myśliwców F-16, w tym 36 jednomiejscowych F-16C Block 52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block 52+. Na stanie bazy w Łasku jest 13 jednomiejscowych i są trzy dwumiejscowe.Samoloty F-16 w Polsce wprowadzono 18 lat temu. Mówi się na nie "Jastrząb".
- Pierwszymi dwoma F-16 o numerach 4043 i 4044, przylecieli do Polski 8 listopada 2006 roku amerykańscy piloci, a już dzień później 9 listopada na poznańskich Krzesinach wylądowały samoloty o numerach 4042 i 4077. Pilotem jednego z nich był pułkownik Rościsław Stepaniuk, który był też pierwszym polskim pilotem wyszkolonym jako „guest pilot” do latania na F-16.
- czytamy w artykule na stronie Wojska Polskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.