Reklama

Reklama

Spór o testy w Łodzi. Wojewoda: „Testy zleca lekarz, a nie polityk”. Prezydent Łodzi: „Uprawia politykę, albo jest bez serca”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Spór o testy w Łodzi. Wojewoda: „Testy zleca lekarz, a nie polityk”. Prezydent Łodzi: „Uprawia politykę, albo jest bez serca” - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński poinformował, że 312 osób spośród personelu łódzkich żłobów i przedszkoli, które zostały zidentyfikowane jako osoby chore na COVID-19 są zdrowe.

Reklama

!reklama! 

- Z jednej strony jest to informacja radosna, a z drugiej strony jest to informacja, w której należy wyrazić pewien żal. Radosna dlatego, że żadna z tych osób nie jest chora. To jest dobra wiadomość. Z drugiej strony chciałbym wyrazić żal, że na konferencji Pani Prezydent Zdanowskiej dane o testach zostały błędnie zinterpretowane.

To było wiadome od początku, stąd tak liczne wypowiedzi profesorów i specjalistów w zakresie przeprowadzenia testów i ich interpretacji. Powtarzałem od początku, że testy zleca lekarz albo epidemiolog, a interpretuje je lekarz. Jedyne pewne wyniki są to testy przeprowadzane genetycznie w laboratoriach – powiedział Wojewoda.

- W dyskursie publicznym pojawiły się także nieprawdziwe informacje. Po pierwsze, że jako Wojewoda odmówiłem Miastu Łódź przeprowadzenia takich testów. To jest informacja nie prawdziwa. Powiedziałem, że lekarze jak i epidemiolodzy w obecnym stanie prawnym zalecają przeprowadzanie takich testów. Ja nie mogę tego zrobić. Lekarz epidemiolog zleca testy, a nie polityk.

Druga informacja, która jest nieprawdziwa, jest taka, że Miasto Łódź mogło przeprowadzić tylko takie testy jakie przeprowadziło tj. testy serologiczne. Nie jest to prawda. Miasto mogło przeprowadzić i zawrzeć umowę z którymkolwiek prywatnych laboratoriów niepublicznych jednakże wiemy, że taka umowa byłaby droższa niż na testy serologiczne – podsumował Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

Do słów Wojewody odniosła się Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. W oświadczeniu czytamy:

Wojewoda, który krytykuje przeprowadzenie przesiewowych badań u pracowników przedszkoli i żłobków, albo uprawia politykę, albo jest bez serca. I szkoda, że nie pomógł ich przeprowadzić, kiedy go o to prosiłam. Te testy to była bardzo dobra decyzja i bardzo się cieszę, że ponad 400 pracowników żłobków i przedszkoli, u których pojawiły się podejrzane wyniki, otrzymało ostateczne potwierdzenie że są zdrowi i mogą wracać do pracy – powiedziała Prezydent Hanna Zdanowska.

W sprawie zdrowia, życia i bezpieczeństwa nie może być żadnych kompromisów. Polityka „jakoś to będzie”, „może się uda”, do której namawia dziś pan wojewoda,  kosztowała nas  w przeszłości, także tej niedalekiej,  zbyt wiele. Szkoda, że rząd nie przygotował odpowiednich procedur i finansowania badań wcześniej, uniknęlibyśmy niepotrzebnych nerwów i stresu – dodała Prezydent Łodzi.

Nie ma żadnego powodu dla którego o przedszkolaków mamy dbać mniej niż o górników, dla mnie zdrowie przedszkolanki jest tak samo ważne jak zdrowie górnika . Dziś możemy spać spokojnie, że żaden z dotychczas przebadanych pracowników miejskich przedszkoli ani żłobków nie stanowił zagrożenia dla swoich podopiecznych. Przedszkola i żłobki w dniu "zero" są bezpieczne. Jutro otwieramy kolejne placówki. Otwartych zostanie kolejnych 9 żłobków oraz 11 przedszkoli. Łącznie otwartych będzie więc 16 żłobków oraz 59 przedszkoli – podsumowała Prezydent Zdanowska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy