Reklama

Reklama

Stanowczy sprzeciw wobec budowy spalarni odpadów na Widzewie. "Spalarnia śmieci = chore dzieci" [zdjęcia I wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wiele emocji wzbudza temat budowy spalarni śmieci na łódzkim Widzewie. Łodzianie się organizują i protestują. W czwartek 27 października protestowali przed Sądem Rejonowym dla Łodzi - Widzewa. Podkreślają, że obawiają się szkodliwych skutków dla zdrowia i środowiska. Mieszkańcy uważają, że miasto nie dba o ich interesy, zgadzając się na tego typu inwestycje. Co na to urzędnicy, co na to inwestor? Szczegóły w artykule.

Reklama

Veolia chce zbudować spalarnię odpadów na Widzewie

Spalarnia na Widzewie to inwestycja firmy Veolia. Ma powstać przy ul. Andrzejewskiej. Zdaniem Veolii Łódź potrzebuje instalacji przekształcania odpadów.

- Łódź potrzebuje Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, jest ona elementem efektywnego systemu gospodarki odpadami. Brak takiej instalacji wpływa na koszty całego systemu, a w konsekwencji na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych - tłumaczył w rozmowie z TuLodz.pl w lipcu 2021 r. Robert Warchoł z Veolii.

Mieszkańców te argumenty nie przekonują, dlatego zorganizowali protest. Pojawili się na miejscu z transparentami: "Spalarnia śmieci = chore dzieci", "Walczymy o prawdę", "Stop spalarni".

- Mieszkam przy Augustowie, bardzo się boję tej inwestycji. Już 10 lat temu jak pojawiły się pierwsze informacje o takich planach, to drżałam. Przede wszystkim martwię się zdrowie. Nam tego zdrowia brakuje. Jesteśmy truci na każdym kroku, pożywienie na przykład. Jeszcze spalarni nam do szczęście brakuje? - mówi Jadwiga Rybicka, która uczestniczyła w proteście pod siedzibą sądu na Widzewie.

Wiesława Galińska mieszka jakieś 800 metrów od elektrociepłowni.

- Mam dużo obaw. Przy Przybyszewskiego jest pas lasku, pewnie go wytną. Będą nam tu zwozić odpady z całej Polski, a może i dalej. Zalęgną się szczury, będą roje much i przyjdzie nam żyć w takim "ekologicznym powietrzu". Ceny naszych nieruchomości spadną, nasze dzieci i wnuki nie chcą tu mieszkać - podkreśla kobieta.

Mieszkańcy mają pretensje do władz Łodzi, że te w ogóle zgodziły się na tę inwestycję.

- Wydanie zgody na spalarnię oznacza działanie przeciwko nam, mieszkańcom. Kto tak postępuje? Co to za gospodarz? - pyta Sergiusz Rzepkowski.

- Pani prezydent Hanna Zdanowska narusza prawo przy spalarni na Widzewie. Pozwolenie na budowę spalarni zostało wydane przez władze Łodzi bez ważnej decyzji środowiskowej. Ta wygasła w 2014 roku - mówił z kolei podczas protestu Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich.

O komentarz poprosiliśmy rzecznika prezydent Hanny Zdanowskiej. 

- Wszystko i na każdym etapie odbywało się zawsze zgodnie z prawem - odpowiada krótko Marcin Masłowski.

Spalarnia na Widzewie w prokuraturze

Sprawa spalarni na Widzewie trafiła też do prokuratury. Ta widzewska ją odrzuciła, ale mieszkańcy złożyli zażalenie. Śledztwo wszczęła prokuratura śródmiejska.

- Postanowieniem prokuratora z dnia 7.10.2022 zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, osób odpowiedzialnych za realizację przedsięwzięcia w postaci budowy instalacji przekształcania odpadów w Łodzi przy ul. Andrzejewskiej 5, tj. o czyn z art. 231 par. 1 Kodeksu Karnego - odczytał Górski podczas pikiety przed sądem.

Jak całą sprawę komentuje inwestor?

"Veolia uzyskała pozwolenie na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) na terenie elektrociepłowni EC4 w Łodzi. W procesie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ITPO wypełniła wszystkie obowiązki spoczywające na inwestorze, wynikające z przepisów prawa, w tym w zakresie ochrony środowiska, procesu inwestycyjno-budowlanego oraz procedury administracyjnej. Obecnie Veolia realizuje prace związane z wyłonieniem generalnego wykonawcy inwestycji. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia złożonych odwołań związanych z wydanym pozwoleniem na budowę,  Veolia nie komentuje toczących się postępowań" - czytamy w oświadczeniu firmy Veolia.

Mieszkańcy zapowiadają, że nie odpuszczą i będą protestować do skutku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy