Reklama

Reklama

Staramy się płynąć pod prąd - z nurtem rzeki płyną tylko śnięte ryby. Masterclass z Maestro: Adam Łoniewski [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Staramy się płynąć pod prąd - z nurtem rzeki płyną tylko śnięte ryby. Masterclass z Maestro: Adam Łoniewski [WIDEO] - Zdjęcie główne

Staramy się płynąć pod prąd - z nurtem rzeki płyną tylko śnięte ryby. Masterclass z Maestro: Adam Łoniewski [WIDEO]

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Artysta, żeby mógł tworzyć, musi być wolny. Wewnętrznie wolny. Nasz Maestro nie ma jednak wątpliwości, że we współczesnym świecie wolność artystyczna jest jednak iluzją, a pozostanie całkowicie wolnym jest niemal niemożliwe.

Reklama

Kultura nie lubi schematu. Uprawianie kultury, to uprawianie umysłu - jak twierdzi Adam Łoniewski, nasz dzisiejszy Maestro. Kultura w sieci, to jak ryba w sieci. Według Łoniewskiego nie ma się z czego cieszyć na dłuższą metę. Będąc człowiekiem do szpiku kości analogowym, nie chce zamienić efemerycznego zdarzenia teatralnego  na teatr telewizji. Jednak jeśli sytuacja obiektywna nie daje alternatywy, trzeba nauczyć się tworzyć kulturę w sieci i wydobywać z takiego zjawiska to, co najlepsze. 

!reklama!

Nasz Maestro z całą wyrazistością pokazuje zagrożenia, jakie mogą spotkać twórców i odbiorców kultury. Mówi o nieprzekraczalnych granicach, których nie należy łamać, by zachować oryginalność i wyrazistość dzieła. Z drugiej strony pokazuje udane przedsięwzięcia artystyczne, które udało się zrealizować z dużym sukcesem. W zdarzeniach tych kluczową rolę odegrała technologia, taka, jak choćby kamera 360 stopni. Maestro docenia więc technikalia w sytuacjach, gdy ich zastosowanie jest nieodzowne i wielce pożądane. Docenia ich coraz nowsze, fascynujące możliwości i nie boi się włączyć ich do uprawy umysłu.

Horyzont przyszłych możliwości rozpościerający się przed artystą prawdopodobnie musi być związany z technologią. Tę jednak nasz Maestro chce ograniczyć przede wszystkim do promocji, archiwizacji i poszerzania kontekstów. Nadal istotą kultury będzie spotkanie, takie jak choćby granie dobrego jazzu w artystycznej stodole otwierającej swoje podwoje na jednej z podłaskich wsi. 

Przed artystami więc mnóstwo pracy. Poobijane, skaleczone i obolałe przez trudną sytuację społeczną dusze ludzkie wymagają pomocy. Także od artystów, których misją jest wsparcie w odrodzeniu i uwolnieniu ludzkich dusz z lęku i niepewności. Adam Łoniewski jako artysta rozpoczął właśnie projekt w ramach Fundacji „Oddech”, której credo zawiera się w zdaniu: „Życie bez lęku, wstydu i poczucia winy”. Dla naszego Maestro fundamentem i aksjomatem cywilizacyjnym jest bowiem zdanie wypowiedziane dwa tysiące lat temu: „Nie lękajcie się!”. 

Adam Łoniewski ukończy łódzką PWSFTvi T wydział aktorski i Podyplomowe studium przygotowania pedagogicznego na AHE. Jako aktor współpracował z częstochowskim Teatrem im.Adama Mickiewicza i Teratrem Polskim w Poznaniu oraz wieloma teatrami OFFowymi m.in.Ustausta, Teatr A, Teatr Biuro Podróży.

Od 12 lat zajmuje się pracą warsztatową i pedagogiczną z młodzieżą.

Prowadzi cykliczne warsztaty w Centrum Kultury Młodych w Łodzi. 

Jako reżyser jest autorem wielu spektakli zrealizowanych z młodzieżą nagradzanych na ogólnopolskich festiwalach. Jest założycielem i kierownikiem Teatru Rebelia zajmującego się rekonstrukcją średniowiecznego teatru jarmarcznego.

Jest autorem teledysków dla takich zespołów jak Habakuk, Kalokagathos, Mandorla czy Zegarmistrz Czasu. W swoich spektaklach chętnie korzysta z różnorodnych technik multimedialnych, poszukując nowych form przekazu i sposobów na wykorzystanie multimediów.

W latach 2017-2020 był dyrektorem Łaskiego Domu Kultury, przeprowadzając gruntowną reorganizacje tej instytucji. Jest współtwórcą Wychowalni Artystycznej „Ładne Kwiatki”, która od wielu lat prowadzi projekty edukacyjne pracując z dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi warsztaty teatralne i filmowe w DPS-ach, Osrodkach Wychowawczych i Ośrodkach Socjoterapii 

Zobacz materiały multimedialne!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy