reklama
reklama

Stary Rynek w Łodzi to teraz plac budowy. Co się zmieni? [zdjęcia z budowy]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stary Rynek w Łodzi to teraz plac budowy. Co się zmieni? [zdjęcia z budowy] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźStary Rynek w Łodzi zmieni się nie do poznania. Trwa jego modernizacja. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2023 roku. Co konkretnie zmieni się w tym miejscu?
reklama

Metamorfoza Starego Rynku w Łodzi - szczegóły

Na Starym rynku zmieni się nawierzchnia, znikną stopnie. Będą fontanny, zadaszone miejsce do handlu, pawilon handlowy. Nowe nasadzenia i mała architektura.

Na Starym Rynku powstaną:

  • 2 fontanny, każda z czterema wodotryskami (łącznie 8) oraz każdy wodotrysk zostanie podświetlony poprzez 3 reflektory LED (łącznie 24)
  • obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich, umieszczony na postumencie żelbetowym, oraz obudowany graniastosłupem żelbetowym z płytami granitowymi o wymiarach 40x40 cm
  • 2 rzędy zadaszeń, po 7 zadaszeń w każdym rzędzie (łącznie 14)
  • 17 drzew do nasadzeń, w tym 5 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 250 cm, 8 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 350 cm oraz 4 klony pospolite o wysokości pnia minimum 250 cm.
  • 24 ławki na placu rynku i po wschodniej stronie przy zieleńcach
  • plac rynku zostanie wykonany z płyt granitowych z odpowiednio rozmieszczonym oznakowaniem ostrzegawczym dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie istniejące schody zostaną zastąpione pochylniami o spadku nieprzekraczającym 6% w celu umożliwienia dostępu na plac osobom z niepełnosprawnościami.
- Stary Rynek zmieni się w nowoczesne miejsce, na którym będą odbywały się różne atrakcje. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc rodzinnych atrakcji. W 2023 będzie to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez łodzian i turystów. Przebudowa Starego Rynku to jedna z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji. W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności - mówi Adam Pustelnik,  wiceprezydent Łodzi.

reklama

Jak mówi Kamil Antas, kierownik budowy, rozpoczęły się już pierwsze prace instalacyjne. Robotnicy zaczęli od budowy kanalizacji. Później wezmą się za elektrykę. W kolejnym etapie zajmą się budową nowej nawierzchni.

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą badania archeologiczne

Jak informuje miasto, równolegle do  robót budowlanych trwają badania archeologiczne prowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

reklama

Prace archeologiczne prowadzone są na terenie o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych na całej płycie Starego Rynku. Znaleziono już studnię murowaną z cegły. Według archeologów nie została wykonana w dawnych czasach, ponieważ wybudowano ją z użyciem zaprawy cementowej. 

Ponadto pośród dotychczasowych znalezisk odnajdziemy różne przedmioty takie, jak:

  • monety, 
  • elementy strojów (zapinki, guziki), 
  • plomby towarowe z napisami w językach polskim, rosyjskim czy hebrajskim
  • ceramika
  • łuski od rosyjskiego karabinu Mosin. 
- Łódzki Stary Rynek to niezwykła przestrzeń do badań. Szukamy korzeni XV-wiecznej Łodzi. Chcemy ustalić, czy średniowieczna Łódź faktycznie w tym miejscu powstała i czy tu zaczęła się rozwijać. Najstarszy znaleziony przedmiot pochodzi z XVI wieku, najmłodszy z XX. Ostatnimi znaleziskami jest biżuteria, m.in.  pierścień ze szlachetnym kamieniem. Każdy przedmiot jest zabezpieczony i przewożony do Instytutu Archeologicznego UŁ. Po starannym oczyszczeniu zabytki zostaną poddane konserwacji oraz dokładnym badaniom. Planujemy wydanie publikacji poświęconej odkryciom oraz ekspozycje zabytkowych przedmiotów - mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego 

reklama

Odkrycia archeologów dotyczące początków osadnictwa na terenie Łodzi, wzbogacą pierwszy tom monografii, którą naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego przygotowują z okazji 600-lecia miasta. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama