Odbywające się w połowie czerwca targi Smart City Expo Poland w Łodzi debiutowały w kalendarzu wystaw poświęconych nowoczesnym i innowacyjnym projektom w przestrzeni miejskiej. Co za tym idzie, również nagroda Smart City Poland Award była wręczana po raz pierwszy. W zamyśle fundatorów ma ona promować innowacyjne rozwiązania łączące nowoczesne technologie z potrzebami społeczności lokalnej. Co ważne, nagradzane są tylko projekty zrealizowane na terenie polskich miast. Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach. Projekt łódzkich naukowców zdobył jednogłośnie pierwszą nagrodę w kategorii “Ochrona Środowiska”. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objęli m.in. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Łódzkiego - Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska.
Wiedza dla zdrowia
Strefa Oxy Cardio to innowacyjne rozwiązanie pozwalające łączyć dobroczynne właściwości tężni solankowych oraz zieleni. Ta wydzielona w przestrzeni miejskiej strefa została zaprojektowana przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem prof. Zdzisławy Romanowskiej – Dudy. W przedsięwzięciu brała również udział firma PHU Dytrych. Stworzenie strefy było możliwe dzięki środkom z konkursu “Inkubator Innowacyjności Plus” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wkładowi własnemu Uniwersytetu Łódzkiego.
Strefa znajduje się na terenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Otwarta 11 października 2018 na dobre wpisała się już w krajobraz terenu ośrodka. Jej założeniem jest nie tylko wspieranie pacjentów w powrocie do zdrowia (szczególnie tych z problemami kardiologicznymi), ale także umożliwienie znalezienia miejsca odpoczynku i relaksu. Wszystko to w prozdrowotnej atmosferze zwiększonej ilości tlenu oraz nawilżonego roztworem solanki powietrza.
- Tężnia i otaczające ją ściany zielone z wyselekcjonowanymi gatunkami roślin tworzą wyjątkowy mikroklimat sprzyjający terapii i rekreacji pacjentów szpitala, jednocześnie stanowiąc dekoracyjny element krajobrazu - wyjaśnia prof. Romanowska-Duda
Wyzwaniem stojącym przed naukowcami było takie zaprojektowanie strefy, aby zmaksymalizować dobroczynne działanie tężni oraz roślinności. Zdecydowano, że konstrukcję będą tworzyć ustawione w odpowiednim ciągu pionowe ściany, pośrodku których znajdzie się tężnia. Przy tworzeniu całej instalacji używano jedynie materiałów naturalnych. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowiony w konstrukcji ścian, automatyczny system nawadniania i podawania nawozów, który nie wymaga zasilania prądem, wykorzystując jedynie ciśnienie wody.
Przyszłość jest zielona
Nagrodzeni naukowcy liczą, że w niedalekiej przyszłości kolejne Strefy Oxy Cardio staną w różnych częściach miasta, dając możliwość przyjemnego spędzenia czasu mieszkańcom. Dane zebrane podczas realizacji tego projektu posłużą do stworzenia nie tylko nowych stref, ale także do przebudowy i adaptacji istniejących już tężni w innych placówkach służby zdrowia czy choćby sanatoriach. Bardzo obiecującym pomysłem jest budowa takich innowacyjnych tężni na osiedlach mieszkaniowych i w parkach miejskich. Takie projekty pozostają już w gestii władz lokalnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.