Reklama

Reklama

Sukcesywnie zmniejsza się liczba katolików w Łódzkiem. Przybywa wyznawców innych religii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sukcesywnie zmniejsza się liczba katolików w Łódzkiem. Przybywa wyznawców innych religii  - Zdjęcie główne

Sukcesywnie zmniejsza się liczba katolików w Łódzkiem. Przybywa wyznawców innych religii (fot. UML) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Coraz mniej wyznawców katolicyzmu z regionu łódzkiego angażuje się w praktyki religijne. W kontrze do zmniejszającej się liczby katolików, są wyznawcy innych religii – dzięki pracownikom zza wschodniej granicy przybywa u nas prawosławnych.

Reklama

Już niedługo będziemy mogli poznać dokładne dane dotyczące praktykujących katolików z województwa łódzkiego. 18 października podczas wszystkich mszy w kościołach policzą wiernych oraz osoby, które przystąpią do komunii św. Tym sposobem powstaną wskaźniki dominicantes i communicantes, które pokażą obraz zaangażowania w wiarę łódzkiego Kościoła.

!reklama!

Region łódzki już w poprzednich latach wypadał w badaniu kiepsko. W zeszłym roku z frekwencją na mszach w wysokości 24,5 proc., zajęliśmy przedostatnią lokatę w kraju. Średnia uczestnictwa we mszach w Polsce wynosiła około 38 proc.

Z danych GUS wynika, że liczba katolików obrządku rzymskiego w regionie łódzkim spadła z 2 mln w roku 2010 do 1.9 mln w roku 2018. Zmniejszyło się też ich zaangażowanie religijne. Co niedzielę do kościoła chodzi mniej niż jedna czwarta wiernych w archidiecezji łódzkiej. 15 lat temu frekwencja na mszach św. wynosiła w archidiecezji łódzkiej 30, 9 proc.

Oczywiście, w tym roku frekwencję w kościołach zaniża epidemia. Jest to jednak czynnik, który będzie wpływać na wyniki we wszystkich diecezjach w kraju.

W naszym województwie są jednak wspólnoty wyznaniowe, którym wiernych przybywa. W łódzkiej prawosławnej parafii katedralnej św. Aleksandra Newskiego w tym roku odbyło się już 40 chrztów i sześć ślubów. Jeszcze dekadę temu chrzty odbywały się sporadycznie i było ich kilka w ciągu roku. Były nawet lata, w których żadna para nie decydowała się na ślub.

Nie tylko prawosławie notuje wzrosty - od 2010 roku pięciokrotnie zwiększyła się liczba zliczonych przez GUS muzułmanów. W 2018 r. było to 250 osób. W tym czasie liczba mormonów wzrosła o jedną trzecią, do 135.

Źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy