reklama
reklama

Święto Chanuka w Muzeum Miasta Łodzi. Żydzi obchodzą je na pamiątkę ważnego wydarzenia [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Święto Chanuka w Muzeum Miasta Łodzi. Żydzi obchodzą je na pamiątkę ważnego wydarzenia [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźCo znaczy Chanuka, czym się jest chanukija i dlaczego Żydzi świętują 25. dnia miesiąca kislew, można było dowiedzieć się podczas wydarzenia zorganizowanego w niedzielę (29 grudnia) w Muzeum Miasta Łodzi.
reklama

Łódzka Gmina Żydowska we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz muzeum po raz szósty zorganizowała obchody święta Chanuka. Byli na nim obecni zarówno członkowie Gminy, jak i łodzianie, którzy chcieli poznać żydowskie obyczaje.

Koncert pieśni żydowskich i chanukowych

Na Chanuce nie mogło zabraknąć przewodniczącego Gminy Żydowskiej Józefa Weiningera i rabina Dawida Szychowskiego. Ten drugi odprawił tradycyjny rytuał zapalenia świec umieszczonych na specjalnym, chanukowym, ośmioramiennym świeczniku - chanukii.

reklama

Wydarzenie uświetnił koncert pieśni żydowskich i chanukowych w wykonaniu izraelskiego artysty Uri ZER. Po nim na uczestników czekał poczęstunek zgodny ze zwyczajami obchodów Chanuki. Składały się na niego m.in. chanukowe pączki.

25. dzień miesiąca kislew

Chanuka jest obchodzona na pamiątkę wydarzeń w Świątyni Jerozolimskiej 25. dnia miesiąca kislew 165 lub 164 roku p.n.e., kiedy władca Syrii i Palestyny, Antioch IV z greckiej dynastii Seleucydów postanowił zmusić Żydów do porzucenia swoich obyczajów, tradycji i wiary. Władca złupił świątynię, umieścił w niej greckie posągi i utworzył w niej miejsce kultu Zeusa. 

reklama

Żydzi odzyskali autonomię i świątynię

Jego działania spowodowały wybuch powstania, zwanego powstaniem Machabeuszów. Zryw zakończył się odzyskaniem przez Żydów autonomii oraz świątyni. Powstańcy chcieli rytualnie oczyścić ją przy pomocy światła, jednak znaleziono tylko jeden dzban oliwy do lampy. Taka ilość powinna wystarczyć tylko na jeden dzień, jednak płomień utrzymał się przez osiem dni. 

Święto Chanuka upamiętnia właśnie to wydarzenie. Rozpoczyna się 25. dnia kislew i trwa osiem dni.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama