reklama
reklama

Sztuka Prania Sztuki – nietypowa wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Unikatowa wystawa zatytułowana „Sztuka Prania Sztuki” została zaprezentowana w czwartek 22 sierpnia br. w łódzkim Pasażu Artura Rubinsteina. Fotografie wybitnego polskiego artysty Wojciecha Plewińskiego pokazano na mokrych płótnach. Na pochodzących z 1957 roku pracach widzimy uchwycone okiem obiektywu codzienne życie we Włoszech lat 50.
reklama

Sztuka prania sztuki” („Art of Washing Art”) stanowi połączenie wystawy z performensem. Zbiór zdjęć autorstwa Wojciecha Plewińskiego, umieszczony na płótnach, został „wyprany” w pralce, dzięki czemu  zyskał na walorach estetycznych uzyskując głębię i kontrast” – tłumaczą organizatorzy łódzkiej wystawy

Pokazał codzienne życie Włochów

Wojciech Plewiński jest jednym z pierwszych fotografów, który pokazał na zdjęciach powszednie życie Włochów, wydobywając aspekty wcześniej niedostrzegane przez obcokrajowców. Zdjęcia zwracają uwagę na codzienne ludzkie nawyki, które budują wspomnienia.

Pierwszą w swoim życiu zagraniczną wyprawę fotograficzną artysta odbył w 1957 roku. Plewiński studiował architekturę, lecz to nie ten kierunek stanowił tematykę jego fotografii. Odłączył się od kilkudziesięcioosobowej grupy i postanowił samodzielnie poszukiwać tematów swoich prac.

Tak, po wykonaniu ponad 200 zdjęć, powstał wyśmienity cykl „Włochy 1957”, który odsłania przed obcokrajowcem codzienne życie włoskich miast w optyce 29-letniego warszawiaka, który na co dzień mieszka w Krakowie.

"Zdjęcia Wojciecha Plewińskiego to nie tylko sztuka patrzenia na świat sprzed 62 lat, ale Sztuka, która jest ciągle świeża i wciąż działa na zmysły odbiorcy. Prezentuje subtelną egzotykę, wielką kulturę wiecznych Włoch, włoską modę elegancko ubranych mężczyzn oraz pięknych i zadbanych kobiet" - przekonują organizatorzy.

Na wielu z tych fotografii widzimy pranie rozwieszone nad ulicami, w oknach, czy nad kanałami Wenecji.

 - „Itala ‘57” to zbiór zdjęć powstały podczas wycieczki Związku Polskich Artystów Fotografików, w ramach której dojechaliśmy aż do Neapolu. Po drodze zwiedziliśmy różne lokalizacje, w tym spędziliśmy 4 dni w Rzymie. Samo podróżowanie było uciążliwe, bo oprócz ruchu męczyły nas również bagaże, jednak to wszystko wywoływało na mnie duże wrażenie i „ciśnienie” – czułem w głowie duży nacisk sugerujący, że muszę zdać relację z tego co widzę, możliwie najlepiej jak potrafię, aby później pokazać to w kraju. Z perspektywy czasu widzę, że świadomość odcięcia nas od możliwości podróżowania w tamtych czasach, mocno mnie mobilizowała. Myślę, że skupienie i koncentracja, jakie temu towarzyszyły, zaowocowały dość sensownymi zdjęciami. Koncentrowałem się na kompozycji, sytuacjach które widziałem i działaniu trochę jak w transie. To trwało dwa miesiące, a jesienne Włochy były puste, bez turystów, przez to efekt jest prawdziwszy – to Włochy takie, jakimi naprawdę były. Oni żyli swoim życiem, a ja to mogłem zauważyć i sfotografowaćkomentuje fotograf Wojciech Plewiński.

Przypominają o wielkim artyście

 - Zakres tematyczny wystawy mocno wpisuje się w idee wyznawane przez Whirlpool Corporation. Przeżywanie codziennych chwil z radością i spokojem to efekt, jaki powinno przynosić korzystanie z nowoczesnych sprzętów AGD. Aspekt artystyczny również idealnie podkreśla powiązanie Whirlpool z Polską oraz Włochami. Wojciech Plewiński to polski artysta, a włoski design to atut sprzętów Whirlpool. Sam Wojciech Plewiński jest postrzegamy jako ikona fotografii. Zaprezentowanie jego dzieł publiczności, która prawdopodobnie nie jest zaznajomiona z twórczością artysty, jest niejako działaniem na rzecz rozwoju kulturalnego tychże społeczności. W dzisiejszych czasach z jednej strony mamy bardzo szeroki i łatwy dostęp do dóbr kultury, z drugiej ciężko wyselekcjonować treści, które nie są elementem przekazu masowego, a które są wysoce wartościowe w kontekście kulturalnym. Whirlpool chce przybliżyć ważnym dla organizacji społecznościom zapomnianą przez osoby spoza kręgu profesjonalistów sztukę – łączącą ważne dla Whirlpool państwa – Polskę i Włochykomentuje Zygmunt Łopalewski, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirlpool Company Polska.

- Używane w projekcie połączenie słów „Sztuka Prania Sztuki” staje się w tym kontekście niesamowicie adekwatne. Bo przecież każdy z nas ma swoją ulubioną „sztukę” garderoby, o którą dba, którą pierze w jak najbardziej odpowiedni sposób, Sztukę która budzi we właścicielu swoistą dumę posiadania i noszenia. Do której być może nie sięga za często, ale która jest tak cenna jak Sztuka… – dodaje Waldemar Płusa, Dyrektor Artystyczny wystawy „Sztuka Prania Sztuki”. – Dlatego też firma Whirlpool, partner ogólnopolskiego wydarzenia „Sztuka Prania Sztuki”, akcentuje aby nie „odchodzić od zmysłów” tak jak nasze babcie i mamy w ubiegłym stuleciu dbając o naszą “Sztukę” garderoby i wygląd, ale wykorzystać wszystkie „zmysły” połączone technologią by to, co dla nas cenne zatrzymać jak najdłużej. Zdjęcia Wojciecha Plewińskiego pokazane w formie prania podkreślają ten fakt, reagując na każdy nasz ruch, poruszając nasze zmysły i stając się w mgnieniu oka Sztuką przez duże Smówi Waldemar Płusa.

Partnerem wydarzenia jest firma Whirlpool Corporation. Wystawę prezentowano dotychczas w Warszawie oraz w Radomsku, a we wrześniu będzie pokazana również we Wrocławiu. Lokalizacje, w których gości nietypowa wystawa nie są przypadkowe, bowiem wszędzie tam prowadzi swoją działalność Whirpool Corporation.

Wystwę można oglądać od czwartku do niedzieli (22-25 sierpnia br.) w Alei Artura Rubinsteina w Łodzi. Jak obiecują organizatorzy, ze zdjęciami można "wchodzić w interakcję"!

Źródło: Mat. organizatora

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama