reklama
reklama

To będzie całkowicie nowy Księży Młyn. 29 przebudowanych budynków i zielona przestrzeń [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To będzie całkowicie nowy Księży Młyn. 29 przebudowanych budynków i zielona przestrzeń [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŁódź rewitalizuje Księży Młyn.  Zielone podwórka, alejki brukowane kamieniem polnym kilkudziesięcioletni bluszcz i zabytkowa magiel.
reklama

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynają się kolejne remonty. Będą mieszkania komunalne, pracownie artystyczne oraz poczta przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami.

 !reklama!

- Wystartowały kolejne prace budowlane na Księżym Młynie. W ramach dwóch kontraktów wyremontujemy cztery budynki mieszkalne przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5 i 9, w których kompleksowo odnowimy 34 mieszkania. Mieszkania będą mieć powierzchnię od 24 m2 do ponad 100 m2. Ich łączna powierzchnia wyniesie 2.830 m2.  W drugim kontrakcie wykonawca kompleksowo wyremontuje pięć budynków gospodarczych o łącznej powierzchni  730 m2. W trzech budynkach będą komórki lokatorskie, a dwa budynki gospodarcze na wysokości Księży Młyn nr 7 i nr 9 zmienią funkcję na trzy klimatyczne pracownie – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

reklama

W jednej z komórek (Księży Młyn 1) znajduje się historyczna magiel ręczna z końca XIX wieku. W chwili obecnej trwa poszukiwanie miejsca, do którego zostanie ona przeniesiona. Nie jest to pierwsza magiel, którą miasto znalazło podczas prowadzonej inwestycji na Księżym Młynie.  Pierwsza znajdowała się w budynku przy ul. Księży Młyn 11.

Z famuły pod numerem 5 nie zniknie natomiast charakterystyczny winobluszcz, który oplata budynek. Wykonawca zachowa go podczas remontu. 

- Zaczynamy kolejny etap odnowy Księżego Młyna. W budynku przy ul. Księży Młyn 5 powstanie lokal na prowadzenie działalności gospodarczej. Odnowimy lokal  świetlicy dla dzieci przy ul. Księży Młyn nr 1. Roboty będą prowadzone w taki sposób, aby cały czas funkcjonowała poczta znajdująca się również w budynku przy ul. Księży Młyn 1. Docelowo usługi pocztowe będą świadczone w budynku przy ul. Przędzalnianej 59 ponieważ w obecnej lokalizacji nie da się zapewnić standardów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. – dodaje Robert Wiktorowicz, prezes VIK-BUD

reklama

Modernizacji  podlega również podwórko od ul. Tymienieckiego do ulicy Księży Młyn o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych. Wzorem podwórka po „parzystej” stronie Alejki Księży Młyn wybrukowanych zostanie łącznie 2.700 m2 kamieniem polnym: dużym  o wielkości 18-20 cm nawierzchnie jezdne i małym kamieniem o wielkości 8-10 cm dla ciągów pieszych i opasek budynków. Na podwórku urządzone będą tereny zielone. Utworzony zostanie również parking dla mieszkańców.  Na podwórku zostanie zasadzonych dodatkowo 21 drzew i ponad 200 sztuk krzewów.

Wartość inwestycji wynosi blisko 17 milionów złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 9,4 miliona złotych.

Jak się zmieni Księży Młyn do 2022 roku?

Dzięki realizacji szeregu inwestycji okolica stanie się miejscem, w którym chętnie będą przebywać mieszkańcy a także turyści. Gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 29 budynków, w tym budynki wielorodzinne przy ul. Księży Młyn 1, 2, 3, 5, 8, 9, 10, ul. Przędzalnianej 49, 51, 59, 61, 63, 67 oraz Fabrycznej 21, budynki gospodarcze przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5, ul.  Przędzalnianej 49, 51 i 57 oraz ul. Fabrycznej 21; budynki niemieszkalne przy ul. Księży Młyn 7, 9, 11a, ul. Tymienieckiego 32 /Księży Młyn 2, ul. Przędzalnianej 57 i 91, a także budynki dawnych konsumów przy ul. Księży Młyn 14 i 16. 

reklama

Mieszkania zostaną  wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń.

Zielony Księży Młyn

Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy.

Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Powstanie dużo nowej zieleni – pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki. Okolica stanie się przyjazna i bardziej dostępna zarówno dla pieszych, rowerzystów jak i kierowców.

reklama

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama