Finisz z mocnymi akcentami
Na najbliższy weekend w programie sporo zagranicznych propozycji i muzyki. Legendarny rosyjski Teatr AKHE, Mateusz i Maciej Rychły w interdyscyplinarnym projekcie muzycznym oraz KUKŁA ŻYWA – nowy kolektyw artystyczny tworzony między innymi przez Pawła Passiniego, Artura Pałygę i Pawła Janysta, czy Złote Wrota z Kijowa – wszystkie te wydarzenia będziemy mogli zobaczyć w Fabryce Sztuki w Łodzi.Festiwalowy piątek rozpocznie spektakl „Po ptakach” w reżyserii Jessiki Cohen, Jima Ennisa i Tomasza Rodowicza - to jubileuszowa prezentacja Teatru Chorea. Artyści spróbują odpowiedzieć na pytanie, co dziś – w dobie globalnego terroryzmu – jeszcze nam zostało po „Ptakach" Arystofanesa, po starożytnych Grekach i ich kulturze.
Publiczność może liczyć też w ten weekend na mocne akcenty zagraniczne. Wystąpi Teatr AKHE, jedna z najważniejszych i najoryginalniejszych grup eksperymentalnych Rosji – prawdziwa wybuchowa mieszanka, połączenie happeningu, sztuk plastycznych, wideoartu i fotografii. Spektakl „Democracy” to portret naszej epoki malowany ropą naftową, nierozerwalnie związaną ze zwycięską maksymą XX wieku − demokracją.
Akademicki Teatr „Złote Wrota” z Kijowa z przedstawieniem „Otello/ Ukraina / Facebook" w reżyserii Stasa Żyrkowa będzie się mierzył z internetową „fake-rzeczywistością”. Siedmiu aktorów własnymi rękami, ciałami i głosami stworzy fresk współczesności, który najpierw nas rozbawia, a potem zaskakująco zasmuca.
W programie Festiwalu znalazły się również „Koniec, początek – SOMA” w reżyserii i choreografii Marty Bury z Teatru Tańca O.de.la, „Pigmalion” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego, „Właśnie tu. Właśnie teraz” – premiera Laboratorium Kreatywnego Działania oraz „Labstreet” Doroty Porowskiej, który nawiązuje do antycznej idei placów tanecznych.
Tegoroczne RETROPERSPEKTYWY angażują też najmłodszych widzów za sprawą MAŁEGO RPS. W ten weekend festiwal przygotował dla nich „PIG in a Wig in Space” – polsko-włosko-brytyjską anglojęzyczną opowieść przekonującą, że nawet całkiem małe stworzenia mogą mieć wielkie marzenia. Będzie też premiera dziecięcej grupy teatralnej Teatru CHOREA, zatytułowaną „MIASTO”.
Ostatnie dni festiwalu to również kilka wydarzeń muzycznych, a wśród nich koncert „Pythagoras meets Euclid” Magosa Makriyannisa, interdyscyplinarny projekt „Uwolnione Dźwięki” duetu Maciej&Mateusz Rychły, zaś na finał, w niedzielę – występ kolektywu KUKŁA ŻYWA tworzonego przez Pawła Janysta, Daniela Słomińskiego, Artura Pałygę i Pawła Passiniego.
Godzinę wcześniej, przed wszystkimi wydarzeniami oglądać można również wystawę „15 lat teatru CHOREA”, której kuratorem jest Paweł Korbus.
Bilety na wydarzenia można kupić lub zarezerwować online i w biurze festiwalowym. Szczegółowe informacje dotyczące biletów i zapisów oraz programu dostępne są na stronie Festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETROPERSPEKTYWY już od dziewięciu lat tworzy pomost pomiędzy mistrzami sceny, a poszukującymi debiutantami, pomiędzy tradycją, a awangardą. To również miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego oraz mainstreamowego, platforma odrzucająca podziały na gatunki czy nurty spotkań, warsztatów i dyskusji.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Łodzi, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, PZU Fundacja w partnerstwie z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
Źródło: Festiwal Retroperspektywy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.