W drugiej połowie 2020 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma zaprezentowała model rakiety w pomniejszonej skali; na każdym z nich umieszczono oznaczenie TRS – Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna.
!reklama!
Plany na najbliższe miesiące zakładają utworzenie systemu łączności służącego nadawaniu komend rakiecie, która w 2023 roku ma wynieść 40-kilogramowy ładunek próbny na wysokość 100 km nad Ziemię.
Celem przedsięwzięcia jest wyniesienie 40 kg ładunku ponad linię Karmana – umowną granicę między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, przebiegającą na wysokości 100 km ponad powierzchnią planety. Przekroczenie tej wysokości uznawane jest za lot kosmiczny. Cel ma zostać spełniony do 2023 roku.
W październiku i listopadzie WZL1 rozstrzygnął dwa przetargi, które ogłoszono w celu znalezienia wykonawców do opracowania systemu komend, dzięki któremu możliwa będzie komunikacja z konstrukcją. Prace nad tym etapem mają zakończyć się w marcu 2021 roku.
WZL 1, część państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), współpracuje w projekcie z dostawcą paliwa rakietowego zakładem Gamrat z Jasła oraz z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU) z siedzibą w Zielonce, doświadczonym w testowaniu silników rakietowych.
Projekt Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi jest łącznie wart ponad 23 miliony zł, z czego 18 milionów udało się pozyskać z grantu z funduszy europejskich.
Źródło: Dziennik Łódzki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.