Reklama

Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna – kolejny etap projektu Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna – kolejny etap projektu Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi  - Zdjęcie główne

Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna – kolejny etap projektu Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi (fot fb Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A.) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Projekt Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, nad którą pracują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi został zaprezentowany poczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nad jakimi udoskonaleniami konstrukcji inżynierowie będą pracować w przyszłym roku?

W drugiej połowie 2020 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma zaprezentowała model rakiety w pomniejszonej skali; na każdym z nich umieszczono oznaczenie TRS – Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna.

!reklama!

Plany na najbliższe miesiące zakładają utworzenie systemu łączności służącego nadawaniu komend rakiecie, która w 2023 roku ma wynieść 40-kilogramowy ładunek próbny na wysokość 100 km nad Ziemię.

Celem przedsięwzięcia jest wyniesienie 40 kg ładunku ponad linię Karmana – umowną granicę między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, przebiegającą na wysokości 100 km ponad powierzchnią planety. Przekroczenie tej wysokości uznawane jest za lot kosmiczny. Cel ma zostać spełniony do 2023 roku.

W październiku i listopadzie WZL1 rozstrzygnął dwa przetargi, które ogłoszono w celu znalezienia wykonawców do opracowania systemu komend, dzięki któremu możliwa będzie komunikacja z konstrukcją. Prace nad tym etapem mają zakończyć się w marcu 2021 roku.

WZL 1, część państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), współpracuje w projekcie z dostawcą paliwa rakietowego zakładem Gamrat z Jasła oraz z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU) z siedzibą w Zielonce, doświadczonym w testowaniu silników rakietowych. 

Projekt Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi jest łącznie wart ponad 23 miliony zł, z czego 18 milionów udało się pozyskać z grantu z funduszy europejskich.

Źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy