Reklama

Reklama

TuŁódź – Szalone miasto! Trzeci odcinek cyklu poświęconego Łodzi sprzed ponad stu lat – dziś o głośnej kradzieży w pałacu Poznańskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

TuŁódź – Szalone miasto! Trzeci odcinek cyklu poświęconego Łodzi sprzed ponad stu lat – dziś o głośnej kradzieży w pałacu Poznańskiego - Zdjęcie główne

Dziś przypomnimy historię głośnej łódzkiej kradzieży, do której doszło podczas włamania do pałacu Karola Poznańskiego. (fot. redakcja TuŁódź) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zainspirowani publikacją Jacka Kusińskiego pt. „Szalone miasto”, postanowiliśmy zajrzeć w głąb historii Łodzi z lat 1884-1918. Niezwykła formuła cyklu reportaży pozwoli lepiej zrozumieć  rewolucyjne przemiany miasta, poznać jego dawnych mieszkańców oraz fascynującą historię mniej i bardziej znanych łódzkich miejsc. W dzisiejszym odcinku opowiemy o sławnym włamaniu do rezydencji Karola Poznańskiego. 

Reklama

Pałac Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej 32 w Łodzi (dawniej ul. Długiej)

!reklama!

Dziś służy studentom i pedagogom Akademii Muzycznej w Łodzi, niegdyś, wraz z rodziną i pomocą domową zamieszkiwał w nim Karol Poznański.

Budowa zaprojektowanego przez Adolfa Selingsohna budynku zakończyła się w 1904 roku.

Bogate zdobienia nawiązujące stylistycznie do epoki baroku i renesansu (zwłaszcza włoskiego), odważne zestawienia dekoracyjnych motywów, położony na piętrze ogród zimowy oraz wysokie, pełne przepychu wnętrza to tylko część elementów, która miała wpływ na reprezentacyjny charakter pałacu. O zamożności właścicieli rezydencji miały świadczyć również wspaniała wewnętrzna klatka schodowa z wachlarzowymi schodami czy kolorowe witraże w okach pałacu. 

W dzisiejszym odcinku cyklu przypomnimy historię pewnej kradzieży, do której doszło w pałacu Poznańskiego we wrześniu 1917 roku.

„Gazeta Łódzka” nr 242, 3 września 1917 roku

Znaczna kradzież w pałacu Poznańskiego

Kasiarze łódzcy nie próżnują: nie przebrzmiały jeszcze echa kradzieży w składzie Trautweina, gdy znów z piątku na sobotę dokonano śmiałej kradzieży w pałacu Karola Poznańskiego przy ulicy Długiej, róg Passażu Szulca, gdzie łupem złodziejów stała się bizuterja znacznej wartości, złożona w skarbcu na I piętrze.

Rodzina Karola Poznańskiego jeszcze przed wojną udała się do Zurychu, w pałacu na parterze mieszkał szwagier Adam Osser, który z rodziną przed dwoma tygodniami wyjechał do Ciechocinka, pozostawiając pałac pod opieką gospodyni i służby.

Pierwszy kradzież zauważył lokaj Strzelecki. W sobotę rano udając się do mieszkania na pierwszym piętrze, spostrzegł drzwi kuchenne wyłamane i nieład w pokojach. Zawiadomiona policja kryminalna stwierdziła, iż złodzieje przedostali się przez parkan posesji nr 4 przy Passażu Szulca, a następnie przez drzwi kuchenne wtargnęli do mieszkania, przy pomocy rozmaitych narzędzi złodziejskich dostali się do opancerzonego skarbca i tam otworzyli kasę, posiłkując się podobno specjalnie przygotowanymi kawałkami gnącego się ołowiu, którym otworzono zamki. Łupem złodziejów stała się kasetka z biżuterją. Na podłodze dookoła kasy znaleziono dużo porozrzucanych przedmiotów złotych i srebrnych, wartości około 100, 000 mrk., oraz papierów wartościowych, weksli, testament Karola Poznańskiego i inne drobiazgi. Na miejscu dokonano zdjęć daktyloskopijnych.

Co skradziono stwierdzić się da dopiero po przybyciu Ossera, który zawiadomiony o kradzieży przyjedzie z Ciechocinka. Aresztowany został stróż pałacu, ponieważ zachowanie jego budzi podejrzenia, gdyż pomiędzy godzinami 2 – 5, podczas której popełniono kradzież, nakręcał zegar kontrolujący.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy