Reklama

Reklama

Uczniowie szkół podstawowych w Łodzi uczą się jak skutecznie praktykować idee Zero Waste. Dorośli mogą brać z nich przykład!

Opublikowano: wt, 9 mar 2021 16:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dobiegł końca projekt „Szkoła Zero Waste”, w którym przez 3 miesiące uczniowie z klas IV-VIII ze szkół podstawowych na łódzkim Widzewie: SP34, SP4, SP170, SP199 wykonywali praktyczne działania oparte o założenia Zero Waste. Rywalizację zwyciężyli uczniowie ze szkoły Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, jednak wszystkie szkoły przyczyniły się do popularyzacji chroniących środowisko zachowań.

Uczniowie szkół podstawowych na Widzewie w Łodzi sprawdzili się w konkurencjach dot. ochrony środowiska

!reklama!

Po przeczytaniu informacji dot. konkursu, dzieci z klasy 4D ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi (wspierane przez rodziców, nauczycielkę biologii oraz wychowawcę) zdecydowały się przystąpić do projektu.

- Udział w projekcie polegał na wykonywaniu ponad 100 zadań w okresie 3 miesięcy. Zadania polegały między innymi na: dokumentowaniu działań pro ekologicznych wykonanych w domu, ale także na osiedlu czy w lesie. Do tych zadań zaliczamy wykonywanie ekologicznych ozdób świątecznych, ekologicznych  kosmetyków, tworzenie przedmiotów z surowców wtórnych oraz poprawnej segregacji. W trakcie 3 miesięczne rywalizacji konieczne było odpowiadanie na pytaniach dotyczące segregacji śmieci, zasad Zero Waste oraz wiedzy ogólnej dotyczącej ekologii. Zadania pojawiały się codziennie, wymagało to samodyscypliny i zaangażowania. – relacjonuje Pani Agnieszka Błażejczyk, dyrektorka SP 34 w Łodzi.

Konkurencje były przyporządkowane do modułów. Jeden z nich –  „Chronię Zasoby”  zawierał zadania polegające na ochronie zasobów naturalnych z wykorzystaniem rzetelnej wiedzy o eksploatacji Ziemi m.in. masowej wycinki drzew. „Zero waste’owe ozdoby” to jedno z wyzwań, w którym młodzi ekolodzy mieli za zadanie stworzyć świąteczne zero waste’owe dekoracje, które będą alternatywą świątecznych, sklepowych dekoracji.

- Jednymi  z najtrudniejszych zadań było danie nowego życia przedmiotom, które miały wylądować w śmietniku oraz zadania z prawidłowego sortowania odpadów. Jednym z ostatnich zadań był spacer do lasu i pozbieranie w nim śmieci. Dzieci już wtedy doskonale wiedziały do jakich pojemników co wyrzucać, a dzięki efektom sprzątania czuły się jak prawdziwi bohaterowie. dodaje dyrektorka placówki.

Wśród konkurencji uczniowie sprawdzili się również w zadaniu „Redukuję Odpady”, czyli  kategorii, która skupiała się przede wszystkim na ograniczeniu produkcji śmieci i segregacji odpadów. Zadanie „Eko wynalazca” dało możliwość dania drugiego życia staremu, niepotrzebnemu przedmiotowi.

Polecamy: Łódź wspiera imprezy sportowo-rekreacyjne. Do podziału blisko 2 mln złotych!

Jak zachowania uczniów szkół podstawowych w Łodzi zmieniły się po zakończeniu projektu?

Oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych, poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie mogli zdobyć wspólną nagrodę.

- Uczniowie udział w konkursie potraktowali jako możliwość zwiększenia swojej świadomości ekologicznej, efektywnego wykorzystania czasu w trakcie pandemii, wspólnej rywalizacji, ale również możliwości zdobycia nagrody jaką była klasowa wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. – tłumaczy Pani Agnieszka Błażejczyk, dyrektorka SP 34 w Łodzi.

Dyrektorka placówki podkreśla, że dzięki udziałowi w projekcie dzieci zwracają uwagę na proekologiczne postawy wśród otaczających je osób – są uwrażliwione na problemy związane z marnowaniem jedzenia, segregacją śmieci czy ich nadmierną produkcją. Nabyte umiejętności z pewnością pozostaną na dłużej z uczniami klasy 4D oraz ich rodzinami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.