- Kilka lat temu miałam przykry incydent dotyczący włamania do poczty internetowej - mówi pani Iwona. - Ktoś złamał moje hasło i dostał się do prywatnych maili. Do tego zmienił sposób logowania i przez jakiś czas nie mogłam się do tej poczty dostać. Na szczęście w miarę szybko udało mi się opanować sytuację.
Podczas późniejszej rozmowy ze znajomym pani Iwonie przyszło do głowy, że być może powinna zgłosić fakt włamania do poczty na policję.
- Zaczęłam się jednak zastanawiać, czy to ma sens, bo w sumie nic wielkiego się nie stało - mówi łodzianka. - Z drugiej strony włamanie to włamanie. Ale czy policja w ogóle przyjęłaby takie zgłoszenie?
Drobne sprawy, ale niezgodne z prawem
Inny czytelnik wymienia z kolei sprawy takie, jak na przykład kradzież psa pozostawionego przed sklepem, parasolki, okularów czy chociażby pustych słoików z piwnicy.
- Niby drobne sprawy, ale jednak niezgodne z prawem - zauważa. - Jeśli ktoś "zawinie" mi, dajmy na to, czapkę z daszkiem, to może i szkodliwość społeczna nie jest wielka, ale jednak ponoszę jakąś stratę materialną.
Każde zgłoszenie jest traktowane poważnie
Asp. Kamila Sowińska z Miejskiej Komendy Policji w Łodzi zapewnia, że każda zgłoszona funkcjonariuszom sprawa jest traktowana poważnie, a stróże prawa dążą do ujęcia sprawców.
- Trzeba nas informować o wszelkich przestępstwach internetowych: włamaniach na konto, oszustwach - mówi pani aspirant. - Także o kradzieżach "mniejszego kalibru". Zachęcam do kontaktu z dzielnicowymi, którzy zawsze służą pomocą i radą.
Wykroczenie czy przestępstwo?
Asp. Kamila Sowińska przypomina, że jeśli wartość skradzionego mienia nie przekracza 500 zł, mamy do czynienia z wykroczeniem, zaś jeśli jest wyższa - z przestępstwem.
- Ale za każdym razem jest to złamanie prawa, więc trzeba je zgłosić organom ścigania - dodaje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.