Reklama

W Domu Towarzystwa Kredytowego przy Pomorskiej powstaną mieszkania. „To chyba jakiś żart”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

W Domu Towarzystwa Kredytowego przy Pomorskiej powstaną mieszkania. „To chyba jakiś żart” - Zdjęcie główne

W Domu Towarzystwa Kredytowego powstaną lokale mieszkalne. Łodzianie zaniepokojeni | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi poinformował o zmianach, jakie przejdą wnętrza Domu Towarzystwa Kredytowego w Łodzi przy ul. Pomorskiej 21. Inwestor, który wykupił obiekt w 2007 roku, teraz planuje zaadaptować go do warunków pomieszczeń mieszkalnych.

Wnętrza Domu Towarzystwa Kredytowego w Łodzi posłużą jako mieszkania 

Neorenesansowy pałac został zaprojektowany przez znanego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego w latach 1878-1882 na zlecenie Towarzystwa Kredytowego Miejskiego. W momencie ukończenia budowy była to jedna z najwspanialszych budowli w mieście. Po latach świetności jej stan techniczny znacznie się pogorszył ze względu na nadanie budynkowi nieodpowiednich funkcji użytkowych.

Obiekt niszczał aż do 2007 roku, kiedy zainteresowała się nim firma deweloperska Grupa Fenix z Warszawy. Budynek wymagał gruntownego remontu, którego spektakularne efekty łodzianie poznali w 2011 roku. Odrestaurowano m.in. fasadę z umieszczonymi tam rzeźbami, które odzyskały głowy i twarze. Sama elewacja odzyskała oryginalny piaskowy odcień, który został ustalony podczas prac remontowych. Modernizacja pałacu pochłonęła 10 mln zł. 

Obiekt czekają wielkie zmiany, o czym w niedzielę 6 marca poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

„Nowy inwestor zdawał sobie sprawę ze skali trudności wynikających z zakupu obiektu pozostającego w tak fatalnej kondycji, jednak we współpracy z WUOZ w Łodzi udało się przeprowadzić jego pełną rewitalizację. Rok 2022 przyniesie kolejne zmiany, ponieważ zabytek zyska nową funkcję, zaadaptowany zostanie na mieszkania. Wszystkie działania podejmowane przez inwestora na bieżąco są konsultowane z ŁWKZ” – zawiadamia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. 

Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi. 

Do Domu Towarzystwa Kredytowego wprowadzą się lokatorzy. Łodzianie zaskoczeni decyzją

Wiadomość ogłoszona przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi wywołała niemałe poruszenie wśród mieszkańców. Część z nich nie kryła zaskoczenia decyzją oraz obaw co do dalszego losu zabytkowego gmachu. Pod postem WUOZ pojawiło się wiele komentarzy, w których łodzianie zwracali uwagę na skalę ingerencji, jaką będą musiały przejść wnętrza, by zostać przystosowane do potrzeb mieszkalnych.

- To chyba jakiś żart – brzmiał jeden z nich.

- Mieszkania? mam nadzieję że żadne z pięknie odnowionych wnętrz nie straci swojego uroku aczkolwiek niestety będzie zmienione. Jestem ciekaw jak bardzo i czy z pozytywnym skutkiem dla zabytku – napisał ktoś inny. 

- O ile jeszcze jakoś wyobrażam sobie podział gmachu na lokale to mam obawy co do tego, że jego przyszli mieszkańcy nie będą próbować sobie unowocześnić wnętrz bez pozwolenia WKZ – skomentował profil Przestrzeń dla Łodzi. 

Do tej pory przestrzenie gmachu były wynajmowane na przyjęcia weselne, bankiety i inne większe uroczystości. Oferta obejmowała również lokalne biurowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy