Kamienica przy ul. Kilińskiego do wyburzenia. I to jak najszybciej!
Decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków to kolejny ważny krok w stronę rozpoczęcia całej procedury, która ostatecznie ma pozwolić na rozbiórkę grożącego zawaleniem obiektu.Jeśli cała wspomniana procedura przebiegnie bez zgrzytów, na co liczą w Urzędzie Miasta Łodzi, prace rozbiórkowe przy ul. Kilińskiego 49 mogłyby rozpocząć się w drugiej połowie listopada.
Rozbiórka zajmie minimum dwa tygodnie. Dlaczego aż tyle? Okazuje się, że budynek jest w tak tragicznym stanie, że użycie ciężkiego sprzętu, znacznie przyspieszającego prace, mogłoby narazić konstrukcję kamienicy. Dlatego część prac będzie trzeba wykonać ręcznie.
Jeśli cała ta skomplikowana zostanie zrealizowana bez większych problemów to kamienica, która przecież jeszcze kilka miesięcy temu była cennym zabytkiem w Łodzi, zniknie z powierzchni ziemi w grudniu 2021 roku.
CZYTAJ TAKŻE >>> Zabytkowa kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi do wyburzenia. „Kochani, udało się” – informuje magistrat
Pół roku sporu o kamienicę przy ul. Kilińskiego w Łodzi
Przypomnijmy. W maju 2021 roku w zabytkowej kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 doszło do katastrofy budowlanej.W obiekcie zawaliła się część stropu. Powiadomiony o tym PINB wydał decyzję o zabezpieczeniu obiektu poprzez jego częściową rozbiórkę.
Prace te wykonano, jednak ze względów bezpieczeństwa, z powodu złego stany technicznego budynku, który mógł grozić zawaleniem, miasto zdecydowało o zamknięciu dla ruchu kołowego i tramwajowego odcinka ul. Kilińskiego od ul. Jaracza do ul. Narutowicza.
Decyzję nakazującą zabezpieczenie zabytkowego domu oraz jego remont wydał też Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Niewiele to jednak dało, bowiem specjalistyczna ekspertyza techniczna wykazała, że stopień zużycia technicznego kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 sięga prawie 93%, a jej remont jest z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalny. To przypieczętowało formalny wniosek o wykreślenie budynku z rejestru zabytków, do którego wpisany został w 2013 r.
O przyszłość nieruchomości i plany zagospodarowania terenu po rozbiórce zapytaliśmy w połowie września Urząd Miasta Łodzi. Niestety do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się odpowiedzi.
CZYTAJ TAKŻE >>> Kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi zostanie zburzona? Radny PiS: „Budzi to nasz ogromny sprzeciw”
Sprzeciw wobec wyburzenia kamienicy przy Kilińskiego w Łodzi
W ostatnich tygodniach zrujnowany budynek nie tylko straszył okolicznych przechodniów swoim wyglądem, ale także utrudniał życie mieszkańcom. Przez całe wakacje zamknięta dla ruchu była bowiem ul. Kilińskiego na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Jaracza.Władze Łodzi od momentu zawalenia się stropu w maju 2021 roku mówiły o chęci wyburzenia kamienicy. To jednak wzbudziło wśród niektórych mieszkańców oburzenie.
„Przykre jest to, że Miasto Łódź cieszy się z wyburzenia zabytku. Zabytku gdzie mieściła się dawna szkoła żydowska im. Icchaka Pereca - miejsca ważnego dla społeczności gminy żydowskiej w Łodzi Nie dość, że nie zabezpieczyliście stanu technicznego budynku to jeszcze rozpoczęliście nielegalną rozbiórkę.” – napisał jeden z komentujących.
Autorzy niektórych wypowiedzi zwracali uwagę na to, że dzięki takiej decyzji będzie możliwe wznowienie ruchu tramwajowego i samochodowego na ulicy. Inni komentujący w rożny sposób zaznaczali obawy co do dalszych losów terenu u zbiegu ul. Narutowicza i Kilińskiego.
„Prędzej na Saharze gradobicie wielbłądy wybije niż wy odbudujecie tę kamienicę. Niedługo się pewnie dowiemy, który developer "wygrał przetarg na nowy teren inwestycyjny". – skomentowała inna osoba.
Przeciwko wyburzeniu budynku byli również Piotr Cieplucha i Radosław Marzec, czyli przedstawiciele Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem władze Łodzi powinny zrobić wszystko, by odrestaurować zrujnowany budynek.
CZYTAJ TAKŻE >>> Kamienica Łódź. Trwa rozbiórka kamienicy przy Kilińskiego w Łodzi. Na miejsce przyjechała policja. Dlaczego? [zdjęcia, wideo]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.