reklama
reklama

W łódzkim Orientarium zamieszkał dzioborożec karbodzioby. Ten gatunek ma ciekawe zwyczaje lęgowe [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

W łódzkim Orientarium zamieszkał dzioborożec karbodzioby. Ten gatunek ma ciekawe zwyczaje lęgowe [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźO nowego egzotycznego mieszkańca wzbogaciło się Orientarium Zoo Łódź. Możecie go zobaczyć w pawilonie Australia.
reklama

Nowy mieszkaniec Orientarium. Ma narośl na dziobie

W łódzkim ośrodku zamieszkał dzioborożec karbodzioby. Druga część jego nazwy pochodzi od charakterystycznej narośli na górnej części dziobu. 

W naturze ten gatunek żyje głównie na wyspie Papua Nowa Gwinea. Dzioborożce karbodziobe są bardzo tajemniczymi ptakami. Występuje u nich wyraźny dymorfizm płciowy: samice są mniej kolorowe, przeważa u nich czarne upierzenie. Samce mają białe gardła i obwódki wokół oczu, a cała ich głowa i górna część piersi są rude. Dorastają do 91 cm długości, samice są mniejsze.

Nowy mieszkaniec Orientarium. Zamurowuje samicę w dziupli

Dzioborożec zwraca na siebie uwagę, gdy wzbija się do lotu. Szum jego skrzydeł przypomina dźwięk pary wydostającej się z parowozu. Odgłosy wydawane przez dzioborożce to z kolei gardłowe chrząknięcia. 

reklama

Ptaki te mają ciekawe zwyczaje lęgowe: na czas wysiadywania jaj i karmienia młodych samica jest zamurowywana przez partnera w dziupli. Pan dzioborożec zatyka wejście do niej mieszanką zgniecionych owoców i zgniłego drewna, zostawiając tylko mały otwór, przez który podaje samicy pokarm. Wielkość lęgu to zwykle dwa jaja.

Nowy mieszkaniec Orientarium. Zjada głównie owoce

Dieta dzioborożca składa się głównie z owoców, zwłaszcza fig. Czasem ptak skusi się na owada lub inne małe zwierzę. 

reklama

Choć dzioborożce karbodziobe nie są zagrożone wyginięciem według Czerwonej Księgi Gatunków, to jednak ich populacja maleje. Przypuszcza się, że głównym powodem są kłusownictwo oraz polowanie dla sportu, mięsa i przemytu za granicę. Miejscowe plemiona łapią dzioborożce ze względu na ich pióra, których używają do ozdabiania nakryć głowy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama