Reklama

Reklama

Ważą się losy koalicji Zjednoczonej Prawicy. Jej rozpad to także rewolucja w sejmikach. W Łódzkiem PiS może stracić większość

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ważą się losy koalicji Zjednoczonej Prawicy. Jej rozpad to także rewolucja w sejmikach. W Łódzkiem PiS może stracić większość - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Takich województw jak łódzkie jest zresztą więcej. Problemy PiS będzie mieć także w Świętokrzyskiem i Podkarpackiem.

Reklama

Po ostatnich wyborach samorządowych Zjednoczona Prawica rządzi wspólnie w sześciu sejmikach. O ile marszałkami zostali działacze PiS, to część pozostałych stanowisk w zarządach przypadła politykom rekomendowanym przez Solidarną Polskę i Porozumienie.

!reklama!

Stąd dziś rodzi się problem - co dalej z sejmikami? Sytuacja w Łódzkiem przypomina tę na ostrzu noża. W tej chwili w Zarządzie Województwa Łódzkiego zasiadają marszałek Grzegorz Schreiber (PiS), wicemarszałkowie Piotr Adamczyk (PiS) i Zbigniew Ziemba (PiS). Ale członkowie zarządu to także Robert Baryła z Solidarnej Polski i Andrzej Górczyński z Porozumienia.

PiS w sejmiku województwa łódzkiego ma minimalną większość. Na 33 radnych prawicowa koalicja dysponuje zaledwie 17 mandatami. Do klubu PiS należy trzech koalicjantów z Solidarnej Polski i Porozumienia: Włodzimierz Fisiak (Porozumienie), Edward Kiedos (Solidarna Polska) i Ewa Wendrowska (Solidarna Polska). Po ich odejściu Prawo i Sprawiedliwość dysponowałoby 14 głosami wobec 33. Rozpad koalicji oznaczałby zatem utratę większości w sejmiku.

Utrata większości nie oznacza, że opozycja natychmiast przejmie władzę w regionach. Do odwołania marszałka potrzeba co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku w głosowaniu tajnym. Ani w Łódzkiem, ani nigdzie w Polsce opozycja nie będzie dysponować taką większością.

Źródło: onet.pl, dorzeczy.pl, lodzkie.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy