Na początek trochę historii. Fabryka powstała w latach 70. XIX wieku.
Widzewska Manufaktura - historia
Wówczas powstały farbiarnia i suszarnia Leopolda Hinza. Osiem lat później fabrykant sprzedał ją Ludwikowi Meyerowi. Ten próbował rozwinąć biznes, ale przez problemy finansowe sprzedał go Juliuszowi Kunitzerowi. Kunitzer zbudował m.in. przędzalnię oraz tkalnię. Do przedsiębiorcy dołączył Juliusz Heinzel. Zdobył kredyt na rozwój.Właściciele fabryki się zmieniali. W czasach II wojny światowej podporządkowano ją niemieckiemu przemysłowi chemicznemu. W 1945 roku z kolei znacjonalizowano. Cztery lata później podzielono ją na trzy przedsiębiorstwa, w tym na Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. 1-Maja. W 1991 przywrócono skrót WIMA - Widzewska Manufaktura. Produkcję zakończono tu w 2009 roku. Obiekt zaczął wówczas pełnić funkcję ośrodka kultury.
Lofty, lokale usługowe i rekreacja. Taka ma być WIMA
W 2020 roku kompleks przejęła firma Cavaina Holding.
– Naszą główną misją jest stworzenie przyjaznego mieszkańcom miejsca, z poszanowaniem jego historycznego dziedzictwa, a jednocześnie wyróżniającego się nowoczesnością i walorami funkcjonalnymi na najwyższym poziomie. Zadbaliśmy również o tereny zieleni – jednym z kluczowych elementów WIMY będzie rewitalizowany ponad 100-letni park, który już niebawem znów zacznie służyć szerszemu gronu łodzian. Równolegle z pracami budowlanymi będziemy proponować niewielkie koncerty i wydarzenia na terenie WIMY. To miejsce ma ogromny potencjał i chcemy go dobrze wykorzystać
– mówi Daniel Draga, wiceprezes zarządu Cavatina Holding.
Inwestor zmienił w 2024 roku pierwotną koncepcję. Zdecydował, że powstanie więcej mieszkań kosztem biur - w sumie 750 w budynkach A, B i C, a zatem w przebudowanych 140-letnich zabytkach. Lokale mają przypominać lofty. Poza lokalami mieszkalnymi powstaną tutaj punkty usługowe.
Póki co do użytku oddano budynek D (od strony al. Piłsudskiego). Działa tam siłownia FitFabric. W drugim kwartale tego roku do użytku miał być oddany jeden z budynku. Widać jednak, że prace cały czas trwają. Na jakim są etapie? Do tematu wrócimy.
Widzewska Manufaktura zajmuje powierzchnię blisko 4 hektarów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.