Reklama

Reklama

Wirtualna mapa dzikich wysypisk w Łodzi. Czy mieszkańcy włączą się w walkę ze śmieciami? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Skuteczny sposób na walkę z dzikimi wysypiskami śmieci w Łodzi? Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, powstanie wirtualna mapa dzikich wysypisk, które posłużą jako miernik skali zjawiska, usprawnią ich wykrywanie i monitorowanie oraz pokażą zaangażowanie mieszkańców w ochronę najbliższego otoczenia.

Reklama

Dzikie wysypiska w Łodzi. Czy wirtualna mapa wpłynie na ograniczenie tego zjawiska? 

„Dzikie wysypiska” – projekt pilotażowy mapowania obywatelskiego aktywizmu środowiskowego w badaniach kolaboracyjnych na terenie Łodzi” powstał z inicjatywy dr hab. Anny Kacperczyk, prof. UŁ z Instytutu Socjologii UŁ.

- Pomysł wziął się z prostej obserwacji. Nasze środowisko naturalne jest bardzo zaśmiecone. Niemal każdy kawałek zieleni naznaczony jest działaniami człowieka. W trakcie spaceru w lesie bez trudu można natknąć się na worki z gruzem po czyimś remoncie, zdezelowany samochód, worek ze zużytymi pampersami – tłumaczy prof. Kacperczyk. 

Badaczka podkreśla, że wirtualna mapa może stanowić wygodne narzędzie do podejmowania konkretnych działań związanych oczyszczaniem środowiska – czy to dla władz miasta, czy to dla mieszkańców.

- Samo stworzenie mapy dzikich wysypisk nie zlikwiduje tego problemu, ale może ułatwić jego rozwiązanie. W minimalnym wariancie możemy założyć, że mapa posłuży jako diagnoza aktualnego stanu dzikich wysypisk w Łodzi i że na pewno przyda się do monitorowania tego zjawiska w przyszłości – mówi naukowczyni. 

Wg badaczki wspólne budowanie mapy będzie testem tego, na ile mieszkańcom miasta w ogóle zależy na czystości wspólnej przestrzeni i jakości życia w mieście. Dla władz miasta może być to informacja zwrotna, że mieszkańcom nie jest obojętne czy żyją w czystym, czy zaśmieconym mieście. 

Od 1 marca do 31 sierpnia na stronie www.dzikiewysypiska.uni.lodz.pl każdy będzie mógł przesyłać zdjęcia dzikich wysypisk na terenie Łodzi z dokładną lokalizacją miejsca, w którym się znajdują i przyczynić się w ten sposób do tworzenia mapy śmietnisk. Pozwoli to na lepszą kontrolę zjawiska - ustalenie lokalizacji miejsc najbardziej zaśmieconych. Dzięki takim działaniom obszary zostaną objęte zwiększoną ochroną służb miejskich. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy