Dane sondażowe w procesie kształtowania się przedwyborczej sceny politycznej najczęściej determinują wielkość konkurujących o głosy partii i innych ugrupowań oraz nieprzejrzystość i ogólnikowość ich programów. Wyniki badań sondażowych są wykorzystywane przez polityków do ustalenia trendów i problemów wokół których (toczyć się będzie) kampania wyborcza.
Historia sondaży w Polsce
Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce problematyka badań społecznych, w tym sondażowych, rozwijała się bardzo powoli. To ze względu na obostrzenia ze strony władz państwowych. Co ciekawe, w naszym kraju pierwsze badania opinii społecznej pojawiły się w październiku 1956 roku, ale dopiero 2 lata późnij przeprowadzono pierwszy prezentacyjny sondaż opinii publicznej. Jego autorami są socjologowie z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy badali mieszkańców Łodzi.W latach siedemdziesiątych sondaże miały służyć władzy do „wczesnego ostrzegania” przed kryzysami i do „komunikacji ze społeczeństwem”.
Natomiast nowością, która pojawiła się po 2000 roku jest pojawienie się nowego typu badań sondażowych – prognoz wyborczych na potrzeby różnych partii i polityków. Ich wyniki są często publikowane w ośrodkach masowego przekazu.
Źródło: Z. Witaszek, Miejsce i rola sondaży w badaniu opinii społecznej, „Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej”
Sondaże wyborcze w Polsce
Sondaż pełni rolę badania opinii publicznej. Ma zazwyczaj za zadanie zebranie danych jakościowych w próbie statystycznej z danej populacji. Jest stosowany do badania postaw i preferencji w wielu dziedzinach, m.in. w handlu. Obecnie najczęściej jest jednak obserwowany w politologii w okresie poprzedzającym wybory (sondaż wyborczy), czyli w czasie, który obecnie trwa.W Polsce badaniem opinii publicznej i przeprowadzaniem sondaży zajmuje się wiele wyspecjalizowanych firm. Wśród najpopularniejszych spółek zajmujących się przeprowadzaniem badań sondażowych w Polsce można wymienić m.in. Kantar Public, Instytut Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS, CBOS oraz Pollster. To właśnie wymienione podmioty dostarczają najwięcej informacji dotyczących bieżących nastrojów politycznych w naszym kraju.
Wybory 2019. Wyniki badań sondażowych
Sondaż CBOS
Wyniki sondażu z dnia 6 sierpnia przeprowadzonego przez CBOS jasno stwierdzają, że największymi optymistami w naszym kraju są obecnie zwolennicy PiS-u. W swoim badaniu z początku tego miesiąca CBOS porównał nastroje elektoratów partii cieszących się największym poparciem społecznym.- Zdecydowanie największymi optymistami są zwolennicy rządzącej partii. Wyraźnie lepiej niż pozostałe elektoraty postrzegają sytuację w kraju zwolennicy Kukiz'15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny - ocenili badacze CBOS, cytowani przez wnp.pl.
Jak podaje portal wnp.pl, dane pochodzą z dwóch badań "Aktualne problemy i wydarzenia" (348 i 349) przeprowadzonych metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Badanie 348 zrealizowano w dniach 16-23 maja 2019 r. na próbie liczącej 1138 osób, badanie 349 - w dniach 6-13 czerwca 2019 r. na próbie 1115 osób.
Sondaż Pollster
Firma Pollster opublikowała wyniki swoich badań przeprowadzonych na zlecenie "Super Expressu", dotyczących wyborów parlamentarnych 2019 z dnia 7 sierpnia. Jak wynika z sondażu Pollster, zdecydowanym faworytem najbliższych wyborów do Sejmu i Senatu na początku miesiąca było Prawo i Sprawiedliwość. Parta rządząca zostawiła swoich rywali daleko w tyle, bowiem mogłaby liczyć na 43 procent poparcia wyborców. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z 28-procentowym poparciem. Próg wyborczy przekroczyłyby także Lewica (12 punktów procentowych), Kukiz’15 i PSL (po 5 punktów procentowych)Sondaż przeprowadzono w dniach 6-7 sierpnia 2019 r. na próbie 1063 dorosłych Polaków.
Sondaż Kantar Public
Równie wysoką przewagę PiS w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 ukazuje badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Jak wynika z sondażu Kantar aż 44 procent osób ankietowanych oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej z dorobkiem 27 punktów procentowych.Trzecie miejsce przypadło w sondażu Lewicy (SLD, Wiosna, Razem), która cieszy się poparciem 11 punktów. Według badania do Sejmu dostałaby się również Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy), którą wskazało 5 procent ankietowanych.
Sondaż IBRiS
Ciekawe wyniki prezentuje także sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, który został przeprowadzony po wybuchu afery związanej z marszałkiem Markiem Kuchcińskim. Badanie wykazało, że sprawa związana z lotami marszałka nie zaszkodziła Prawu i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych. PiS może liczyć na ponad 41% głosów. Ten wynik daje obecnej partii rządzącej samodzielną większość w przeliczeniu na mandaty.Według tego sondażu, Koalicja Obywatelska może liczyć na 27 proc. głosów, Lewica ma 11,6 proc. poparcia, a Koalicja Polska, nowo powstały blok PSL–Kukiz'15, ma na starcie 6,5 proc.
Sondaż Estymator
Najnowsze dane pracowni Estymator zebrane dla portalu DoRzeczy.pl w dniach 21-22 sierpnia potwierdzają dominację Prawa i Sprawiedliwości. Na PiS głosowałoby prawie 45 procent pytanych osób, natomiast na KO nieco ponad 30%.Trzecie miejsce zajęłaby Lewica (SLD, Wiosna, Razem) z poparciem 9,8 procent. Czwarte miejsce przypadłoby Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz '15).
Z takimi wynikami PiS uzyskałoby 240 mandatów w Sejmie, Koalicja Obywatelska – 162, Lewica – 34, a Koalicja Polska – 23. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.
źródło: wnp.pl
Wybory 2019. Co to jest exit poll?
W dniu wyborów oraz w pierwszych godzinach po ciszy wyborczej wyniki podawane we wszystkich mediach opierają się w głównej mierze na badaniach exit poll. Jest to sondaż przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali.To właśnie na podstawie badań exit poll podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych, na kilka lub kilkanaście godzin przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze. W sondażach tych występuje naturalny margines błędu, który bardzo często jest zdecydowanie większy niż powszechnie przyjęte 2%.
Wielkie pomyłki exit poll w wyborach 2014
Przykładem dużej rozbieżności wyników badania exit poll i oficjalnych wyników podanych przez PKW są wybory samorządowe 2014, gdzie rzeczywisty wynik PSL różnił się o prawie 7%, a PiS o prawie 5%. Ze względu na dużą rozbieżność wyników exit poll i oficjalnych wyników PKW, wiele osób spekulowało, czy wybory nie zostały wtedy sfałszowane.Przypomnijmy, że w czasie wyborów parlamentarnych w Polsce 25 września 2005 oraz późniejszych prezydenckich na zlecenie stacji TVN i TVP tego typu sondaż przeprowadziły GfK Polonia, OBOP i PBS.
W czasie wyborów prezydenckich w Polsce 2010 i wyborów parlamentarnych 2011 sondaż exit poll na zlecenie TVP przeprowadził TNS OBOP. Podczas wyborów prezydenckich 2015 i wyborów parlamentarnych 2015 w przeprowadzenie sondażu exit poll zaangażowana była pracowania IPSOS, która wykonała badanie na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News.
źródło: wikipedia.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.