reklama
reklama

Wyleczony rak a kredyt i ubezpieczenie – koniec problemów ozdrowieńców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyleczony rak a kredyt i ubezpieczenie – koniec problemów ozdrowieńców? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Obecnie, jeżeli ktoś w przeszłości zmagał się z chorobą onkologiczną - nie ważne jak dawno temu - do końca życia boryka się z piętnem w postaci odebranej szansy na ubezpieczenie, a w konsekwencji również odmowami kredytowymi ze strony banków. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, jeszcze w tym roku rząd powinien przyjąć regulacje umożliwiające wyleczonym z nowotworów pacjentom przystępować na normalnych warunkach do powszechnych ubezpieczeń na życie.
reklama

Przebyta choroba onkologiczna często oznacza brak dostępu do ubezpieczenia, co pociąga za sobą również problemy w uzyskaniu kredytów bankowych – zauważa w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

"W Strategii Onkologicznej, która jeszcze w tym roku powinna zostać przyjęta przez rząd, pojawił się zapis, żeby do końca 2025 r. wprowadzić rozwiązania legislacyjne umożliwiające pacjentom onkologicznym i «ozdrowieńcom» dostęp do powszechnych ubezpieczeń na życie, w szczególności determinujących możliwość uzyskania produktów bankowych (kredytów)" - napisano w "DGP".

Z informacji, do których dotarł „DGP” wynika, że fakt przebytej choroby onkologicznej miałby po prostu ulec zatarciu dla firm świadczących ubezpieczenia na życie.

"Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem"podaje Dziennik. "Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka"mówi w rozmowie z "DGP" prof. Piotr Rutkowski, szef zespołu pracującego przy resorcie zdrowia nad Strategią Onkologiczną.

„DGP” precyzuje, że rozwiązanie legislacyjne dotyczące zatarcia informacji o przebytej chorobie onkologicznej miałoby dotyczyć osób, które zostały wyleczone. "W planach jest wprowadzenie prawa do zatarcia po pięciu albo 10 latach od ustania choroby"czytamy w Dzienniku. Prof. Rutkowski zazncza, że dla dzieci ten okres powinien być krótszy. "Jak ktoś w dzieciństwie przeszedł na przykład ostrą białaczkę, ryzyko nawrotu jest bardzo niewielkie" - zawuaża prof. Rutkowski.

W opinii prof. Rutkowskiego taka zmiana jest potrzebna, a on sam przyznaje, że w swojej praktyce spotkał się z przypadkami wyleczonych pacjentów, którzy przez fakt przebytej choroby nowotworowej mieli zamkniętą drogę uzyskania kredytu. "Ktoś w młodym wieku chorował na czerniaka, gdzie ryzyko nawrotu wynosi 1 proc., i nie mógł uzyskać ubezpieczenia"zauważa prof. Rutkowski w rozmowie z „DGP”. Jego zdaniem, obecnie obowiązujące regulacje sprawiają, że osoby dotknięte chorobami onkologicznymi są podwójnie poszkodowane; zmagały się z chorobą, a gdy są już zdrowe, odbiera im się szansę np. na własne mieszkanie, gdyż nie mają możliwości zawarcia umowy z bankami.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama