Reklama

Reklama

Zbliża się 25. Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zbliża się 25. Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przez 24 lata udało się uratować 176 nagrobków znajdujących się w różnych częściach Starego Cmentarza w Łodzi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zrozumienie potrzeby i ofiarność łodzian, którzy przez te wszystkie lata wspierali kwestę na rzecz najstarszej łódzkiej nekropolii. Dotychczas udało się zebrać w ten sposób 1,6 mln zł. Od piątku, 1 listopada do niedzieli, 3 listopada potrwa 25. jubileuszowa kwesta.

Reklama

- Rok temu udało nam się zebrać rekordową kwotę 113 tysięcy złotych. Marzy nam się powtórzenie tego wyniku, ale zdajemy sobie sprawę, że może być trudno. Wierzymy jednak w hojność łodzian i w to, że dziedzictwo naszego miasta jest im na sercumówi Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

- Dziś niestety naszym światem targa wiele podziałów i różnic. Wspólnie kwestując, chcemy pokazać, że upamiętnienie dziedzictwa Łodzi jest dobrem naszej wspólnoty - powiedział ks. Grzegorz Klimkiewicz z Parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

Podobnie uważa proboszcz Parafii św. Aleksandra Newskiego ks. Eugeniusz Fiedorczuk. Szczególny apel do nawiedzających groby bliskich skierował natomiast ks. Michał Makula, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi.

- Ja chciałbym zaapelować, by w dobie szczególnej dbałości o środowisko naturalne, na grobach naszych najbliższych składać prawdziwe kwiaty, nie sztuczne. Niech kwiaty, gdy już zwiędną wrócą tam, gdzie ich miejsce, do ziemi, a nie na śmietnik. A każdą zaoszczędzoną na sztucznej wiązance złotówkę, proszę wrzucić do puszki kwestujących - dodał ks. Michał Makula.

Pamięć byłych władz miasta, których nagrobki znajdują się na łódzkich cmentarzach chcą uczcić obecni przedstawiciele samorządu.  

- W piątek, 1 listopada o godz. 16 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złoży kwiaty i zapali znicze na symbolicznej mogile Aleksego Rżewskiego oraz grobach Mariana Cynarskiego, Wacława Wojewódzkiego i Andrzeja Rosickiego, które znajdują się na Starym Cmentarzu. Dzień wcześniej, na cmentarzu na Dołach złożymy kwiaty na grobie pierwszego prezydenta Łodzi III RP Grzegorza Palki - poinformował Mariusz Goss, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy