Reklama

Reklama

Złodzieje włazów do studzienek nie próżnują. Przez nich może dojść do tragedii

Opublikowano: czw, 14 kwi 2022 09:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Łodzi nasiliły się przypadki kradzieży pokryw od ulicznych studzienek. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi oraz straż miejska apelują o czujność. Szczegóły poniżej.

Kradzieże żeliwnych pokryw włazów kanalizacyjnych w Łodzi

Jak wiemy z oficjalnej informacji przesłanej 12 kwietnia przez Urząd Miasta Łodzi, straż miejska oraz ZWIK ostrzegają właścicieli skupów złomu przed przyjmowaniem żeliwa pochodzącego z kradzieży elementów miejskiej armatury kanalizacyjnej. Ostatnio w mieście nasiliły się przypadki kradzieży żeliwnych pokryw włazów kanalizacyjnych oraz krat wpustów ulicznych. Warto też dodać, że otwarte studnie kanalizacyjne i wpusty stanowią zagrożenie dla życia, a także zdrowia mieszkańców. Zapadnięcie się w otwartą studzienkę lub najechanie rowerem bądź samochodem na otwarty wpust może skończyć się tragicznie. 

ZWIK oraz straż miejska apelują do właścicieli skupów złomu, aby bacznie przyglądali się temu, co przyjmują. Za zakup kradzionych fragmentów infranstruktury kanalizacyjnej grożą wysokie kary, włącznie z karą grzywny oraz więzienia:

  • więzienie od 3 miesięcy do 5 lat z art. 291 Kodeksu Karnego (paserstwo umyślne),
  • grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat z art. 292 Kodeksu Karnego (paserstwo nieumyślne).
Ponadto złodzieje mogą odpowiadać nie tylko za kradzież miejskiego mienia, lecz przede wszystkim za narażenie mieszkańców miasta na utratę zdrowia lub życia. 

Kodeks karny dla handlarza dostarczającego kradziony metal do skupu przewiduje karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat w związku z art. 278 KK (kradzież) albo karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat w związku z art. 291 KK (paserstwo umyślne). Do zadań straży miejskiej należy kontrolowanie skupów złomu, a wobec nasilenia się kradzieży żeliwnych elementów armatury kanalizacyjnej liczba kontroli punktów skupu złomu się zwiększy. 

Zwracajcie uwagę na otwarte wpusty uliczne i studnie kanalizacyjne. Pracownicy ZWIK, po zgłoszeniu takich przypadków, uzupełniają ubytki. Jeśli zauważycie brak pokrywy kanalizacyjnej albo kratki na ulicznym wpuście, skontaktujcie się z Pogotowiem Kanalizacyjnym ZWIK pod bezpłatnym numerem telefonu 994 (czynnym całą dobę), ze strażą miejską - tel. 986 - bądź z Centrum Zarządzania Kryzysowego - tel. 42 638 49 49. Świadkowie kradzieży proszeni są o kontakt z policją lub strażą miejską. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy