reklama
reklama

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jesień to pora, gdy wracamy z czasu letniego na zimowy. Cofnięcie wskazówek zegarów pozwala nam zyskać, z szybciej ubywającego zimą dnia, trochę więcej chwil przy naturalnym świetle. Każdorazowo zmiana czasu wywołuje dyskusje i kontrowersje, pojawiają się nawet przesłanki o jej negatywnym wpływie na ludzkie organizmy. Unia Europejska zdecydowała, że zegarki przestawimy jeszcze tylko kilka razy.
reklama

O ile na zmianę czasu nie narzekamy tak bardzo Zimą, gdy zyskujemy jedną godzinę snu dłużej, o tyle już Wiosną dla wielu osób przestawienie zegarków o godzinę do przodu powoduje deregulacje równowagi między dniem a nocą i potrafi zaburzać funkcjonowanie nawet przez kilka tygodni. Kto nie zna tego uczucia, gdy człowiek dałby wszystko za tę jedną, utraconą godzinę snu, której potem brakuje przez cały dzień? Gdy już przywykniemy do nowych godzin porannych pobudek, wtedy znów następuje zmiana czasu i tak w kółko…

Kiedy przestawić zegarek?

Czas zimowy jest czasem lokalnym, który obowiązuje w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwamy o godzinę do tyłu, a więc zrównuje się z czasem geograficznym. Zmiana czasu z letniego na zimowy, czyli astronomiczny, nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2019 r. Zegarki przestawimy z godziny 3.00 na 2.00.

Na szczęście przestawienie zegarków następuje w nocy z soboty na niedzielę, gdy większość osób ma dzień wolny, stąd nawet jeśli komuś zdarzy się zapomnieć zmienić czas, po prostu obudzi się o godzinę później. Obecnie większość urządzeń elektronicznych, jak smartfony, tablety, smartwatche, czy komputery korygują wskazania czasu automatycznie i nie ma potrzeby ich uprzedniego przestawiania.

Zmiana czasu jest obecnie stosowana w ponad 70 krajach i obejmuje ponad miliard ludzi. Czas letni obowiązuje w większości krajów europejskich. Przejście pomiędzy czasem letnim a zimowym ma sprawić, by efektywniej można było wykorzystywać światło słoneczne przez cały rok. Latem czas lokalny przestawiamy o godzinę na przód w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu słońce zachodzi o godzinę później. Zimą natomiast możemy korzystać z dziennego światła od samego świtu, nie tracąc tej jednej godziny.

UE zniesie obowiązek zmiany czasu

Zmiana czasu nie jest dobra dla osób pracujących, które w godzinach przestawienia zegarków pełnią dyżury służbowe, mają wówczas wydłużony czas pracy. Zgodnie z regulacjami prawa pracy, pracodawca za tę dodatkową godzinę jest zobowiązany pracownikowi zapłacić albo umożliwić jej odbiór w innym dniu.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały o ostatecznym zniesieniu regulacji wprowadzającej zmiany czasu na terenie Wspólnoty. Ostatni raz mieszkańcy UE przestawią więc zegarki w 2021 roku. Państwa preferujące czas letni, ostatni raz przestawią zegary w marcu 2021 r., natomiast pozostałe kraje zrobią to w październiku 2021 r.

W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1983 roku. Obecnie jeszcze nie wiadomo, na którą opcję czasową zdecyduje się Polska. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przez CBOS wynika, że Polacy woleliby pozostać przy czasie letnim. Zdecydowanie większość respondentów zmianę czasu uznaje za bezsensowną. Zniesienia tej regulacji chce aż 78,7 proc. badanych.

Przed tym, jak w Polsce zaczęto dwukrotnie w ciągu roku przestawiać zegary o godzinę w przód albo do tyłu, obowiązywał czas nazywamy dzisiaj zimowym, który wynika bezpośrednio z położenia geograficznego. Dzisiejszy czas zimowy przed nastąpieniem zasady zmiany czasu był czasem urzędowym, najbliższym czasowi naturalnemu (słonecznemu).

Źródło: kalendarzswiat.pl / money.pl / superbiz.se.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama