reklama
reklama

Zrewitalizowany ogród Pałacu Poznańskiego czy wystawa „Łódź Filmowa”? Co jeszcze czeka na łodzian w I etapie otwarcia kultury? [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ogłoszenie nowych atrakcji dla zwiedzających łódzkie muzea i galerie sztuki wynika z poluzowania obostrzeń dla instytucji kultury od 4 maja. Już niebawem, w połowie miesiąca teatry i kina będą mogły zapraszać widzów na spektakle i seanse plenerowe, jednak pełne odmrożenie kultury dopiero pod koniec miesiąca. Z jakich atrakcji skorzystamy już teraz? 
reklama

Łódzkie muzea i galerie znów przyjmą zwiedzających

!reklama!

Pierwszy etap otwierania kultury Muzeum Kinematografii w Łodzi uhonorowało prezentacją nowej wystawy stałej pt. „Łódź Filmowa”.

W środę 5 maja Muzeum Kinematografii w Łodzi otworzy pierwszą część nowej wystawy stałej „Łódź Filmowa”, która będzie poświęcona rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku.

- Szanowni Państwo, dzisiaj mamy podwójnie dobre informacje dla Państwa, przede wszystkim oficjalnie zpraszamy na nową, bardzo ważną dla tożsamości naszego miasta wystawę pod tytułem: Łódź Filmowa, która od dzisiaj opowiadać będzie historie filmu do 1939 roku. A już we wrześniu zaprosimy także na drugą część historii powojennej, filmowej Łodzi. To będzie jedna z najciekawszych ekspozycji dla każdego wielbiciela kina. To po pierwsze. Po drugie z radością zapraszam państwa także do wszystkich łódzkich muzeów i galerii miejskich, które od miesięcy czekają na gości. Większość rusza już dzisiaj z wyjątkiem Muzeum Włókiennictwa, które zaprasza od 6.05. - powiedziała podczas otwarcia wystawy Małgorzata Moskwa- Wodnicka, wiceprezydentka miasta Łodzi.

Atutem nowej ekspozycji jest umożliwienie widzom kontaktu z unikatowymi obiektami ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz pozyskanymi na potrzeby wystawy z instytucji filmowych i kulturalnych oraz od kolekcjonerów i fanów kina. Warta podkreślenia jest interaktywność wystawy - wiele eksponatów będzie można uruchomić i poznać zasady ich działania. Interaktywność będzie niestety czasowo ograniczona ze względu na reżim pandemiczny, w jakim wystawa musi funkcjonować.

Polecamy: Łódź. Do otwarcia ogródków przy restauracjach pozostało 10 dni. Nie każdy wyczekuje tego momentu

Jakie atrakcje łódzkie galerie sztuki i muzea przygotowały na ponowne otwarcie?

Muzeum Tradycji Niepodległościowych:
Wszystkie oddziały Muzeum otwarte od wtorku (04.05.2021)


Dostępne będą wystawy:
* Oddział Muzeum przy Gdańskiej:
- Więzienie przy ulicy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953
- Jaki znak twój Orzeł Biały
- Jan Kowalewski 1920 r. Szyfry wojny
* Oddział Stacja Radegast
- Makieta Litzmannstadt Getto
- Stacja Radegast – historia i pamięć
* Oddział Martyrologii Radogoszcz:
- „Zabrał ich ogień…" - piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej
- Łodzianie dla Niepodległej

Muzeum Miasta Łodzi otwarte od wtorku (04.05.2021)

Po majówce instytucja zaprasza nie tylko na wystawy, lecz także do przypałacowego ogrodu, który przeszedł kompleksową rewaloryzację. Jej celem było zabezpieczenie i zapewnienie trwałości zabytkowym elementom ogrodu.

Zakres remontu ogrodu

Pałac Izraela Poznańskiego, ogród i znajdujący się obok teren fabryczny tworzyły na przełomie XIX i XX wieku specyficzny dla tamtego czasu kompleks przemysłowo-mieszkalny. Teraz, dzięki remontowi, ogród odzyskał  swój pierwotny charakter.

Prace miały szeroki zakres i objęły m.in. przebudowę alejek ogrodowych i odtworzenie ich historycznego układu, a także wykonanie nowej bramy wjazdowej od strony północnej i odnowienie oraz zabezpieczenie przed wilgocią elementów murowanych.

W centralnej części ogrodu utworzono podziemną niszę, w której znajdują się zachowane fragmenty nieistniejącej już przypałacowej fontanny. Będzie dostępna oczom zwiedzających, ponieważ została oszklona i jest podświetlana w porze nocnej. Plac wokół fontanny przebudowano, przywracając mu oryginalny kształt.

Aby odtworzyć pierwotny układ roślinności z przełomu XIX i XX wieku, posadzono dużą ilość zieleni.  

W ogrodzie znajdują się także nowe elementy wyposażenia, m.in. ławki i ławki dźwiękowe. Te ostatnie odtwarzają opowieść m.in. o historii rezydencji rodziny Poznańskich i kompleksu fabrycznego.

sprawdź również: Galerie handlowe ponownie otwarte. Tłumy w Porcie Łódź [zdjęcia]
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czynne od czwartku, 6 maja

Oprócz wystaw stałych i czasowych będziecie mogli zobaczyć także ekspozycję przygotowaną z okazji obchodów 75-lecia istnienia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W ramach przeglądu co dwa tygodnie będziemy prezentować najciekawsze kolekcje, przedmioty i zjawiska projektowe stworzone przez wykładowców, absolwentów i studentów Instytutu Ubioru.

Cykl rozpoczyna prezentacja trzech sylwetek z kolekcji „Wszystko i nic” (2021) autorstwa Kamila Wesołowskiego.Punktem wyjścia do stworzenia kolekcji był kamp, zjawisko opisane m.in. przez Susan Sontag w wydanych w 1964 roku „Notatkach o kampie”. Rzeczywistość jest dla Wesołowskiego „fenomenem estetycznym”, podobnie jak np. płeć. Kamp bierze wszystko w cudzysłów.

Kolejnym ważnym elementem jest żart. Jak pisze projektant: „Żart jest dla mnie środkiem stylistycznym, za pomocą którego opowiadam o moim postrzeganiu mody.

Prezentacja jest częścią dyplomu magisterskiego, który powstał w Pracowni Projektowania Ubioru II dr hab. Małgorzaty Czudak, prof. uczelni i dr. Michała Szulca. Promotor: dr hab. Małgorzata Czudak, prof. Uczelni.

Miejska Galeria Sztuki

- Galeria Bałucka, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa Jacka Franasika „Warstwy" (4 maja)

- Galeria Willa, gdzie wtorek i środa (4 i 5 maja) będą ostatnimi dniami trwania wystawy prac Mariana Gromady.


- Galeria Re:Medium, w której do 9 maja pokazana zostanie wystawa malarstwa Anny Bochenek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama