reklama
reklama

Elektrociepłownia EC-2 kryje tajemnice. Na terenie obiektu znajdują się schrony [zdjęcia I wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Elektrociepłownia EC-2 została zbudowana po II wojnie światowej. Jej budowa trwała 5 lat. Obiekt funkcjonował w latach 1960-2015. Zaopatrywał w ciepło Retkinię i Karolew. W 2017 roku firma Veolia sprzedała elektrociepłownię Hakamore. W tej chwili obiekt to ruina.
reklama

Elektrociepłownia EC-2 w Łodzi jest odwiedzana przez ekipy urbexowe

Obiekt nie jest dostępny dla wszystkich. To teren prywatny. Choć od czasu do czasu pojawiają się tu urbexowcy. Dwa lata temu pojawiła się tutaj ekipa z Urbex History.

Efektem tej wizyty był filmik, który ma ponad 250 tys. wyświetleń. Czym jest urbex? Skupia osoby, eksloratorów, którzy zwiedzają i filmują opuszczone miejsca, często tajne i niedostępne dla wszystkich. 

"Co to #Urbex i czym jest Urbex i UrbexHistory ? Jesteśmy grupą eksploratorów z pasją do #historia. Zwiedzamy i filmujemy #opuszczonemiejsca, często tajne lub niedostępne dla wszystkich. W każdym z naszych materiałów o Urbex jest motyw historyczny, co nas wyróżnia na tle innych ekip. Zwiedziliśmy już wiele miejsc w Polsce jak chociażby Tajne radzieckie miasto w Polsce – Pstrąże - , ale też i poza granicami naszego kraju np. Czarnobyl, Radioaktywną Zone i Prypeć. Udało się tez w styczniu 2019 roku wylecieć do Japonii i nagrać 10 odcinków z Fukushimy!" - czytamy na kanale Urbex History".

Ekipa Urbex History poznaje tajniki EC-2. Prezentuje to, czego mieszkaniec Łodzi nie może zwiedzić.

- Chodźcie tutaj, bo kopara opada - tak mówi jeden z członków grupy, który wszedł do sterowni. 

- Bez kitu, jak w elektrowni atomowej - mówi kolejny.

Pod EC-2 w Łodzi są schrony

Elektrociepłownia EC-2 przy Wróblewskiego skrywa różne tajemnice. Okazuje się, że pod budynkami na terenie kompleksu znajdują się schrony.

Jak czytamy na stronie internetowej Schrony w Łodzi, na terenie EC-2 znajdują się schrony. Jeden z nich przeznaczony dla kierownictwa zajmuje powierzchnię użytkową 56 mkw. Pomieści 80 osób. Zbudowano go w 1955 roku.

Schron dla załogi powstał dwa lata później. Pomieści 120 osób na 85 mkw.

Założenia były takie, że pod kominem nr 1 (rok budowy 1957) zmieści się 40 ludzi na 28 mkw. Pod kominem nr 2 znajduje się identyczne pomieszczenie z 1960 roku.

Ukrycie przystosowane dla załogi pod budynkiem Domu Kultury "Energetyk" liczy 52 metry kwadratowe. Przewidziano tu schronienie dla 75-osobowej załogi.

Dodajmy, że nowy właściciel EC-2 zamierzał wyburzyć elektrociepłownię, ale rozbiórkę zatrzymał konserwator zabytków. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama