Zaspy po pas w Łodzi
Napływ mroźnych mas powietrza z północy rozpoczął się w nocy z 29 na 30 grudnia 1978 roku. Spowodowało to, że opady deszczu zaczęły nasilać się oraz przechodzić w śnieg. Towarzyszył temu silny wiatr, co powodowało szybkie tworzenie się zasp. Od początku 1979 roku Polska przez kilkunastostopniowy mróz oraz ogromną ilość śniegu była niemal całkowicie sparaliżowana.Przestały kursować PKS-y, do odśnieżania dróg i chodników wzywani byli obywatele. Z dróg ubite warstwy śniegu i lodu zrywały pojazdy gąsienicowe. Dzieci przestały chodzić do szkoły, decyzją władz przedłużono bowiem ferie do odwołania.
1 stycznia 1979 roku nad ranem mróz ścisnął tak mocno, że pękła rura w instalacji przeciwpożarowej w EC IV. Woda zalała transportery węgla, które już po godzinie zamarzły. O godzinie 8.30 wyłączono dopływ ciepła do budynków mieszkalnych. Temperatura w mieszkaniach szybko spadła do 4 st. C. Wyłączono też światło, a na osiedlach Widzew Wschód, Zarzew i Dąbrowa dodatkowo odcięto gaz.
Dramatyczne chwile zimą 1979 roku przeżyło młode małżeństwo mieszkające w kamienicy przy ulicy PKWN 3 (obecnie ul. Dowborczyków). Kobieta zaczęła rodzić swoje pierwsze dziecko. Sąsiedzi wezwali lekarza, ale karetka potrzebowała ponad pół godziny, by pokonać zaśnieżony kilometrowy odcinek ze stacji przy ulicy Sienkiewicza. Na miejscu, w bramie, czekał zniecierpliwiony mąż pacjentki. Pomógł zonie wsiąść do karetki. Antonina Jankowska, pielęgniarka z 24-letnim stażem pracy w pogotowiu, uspokajała pacjentkę, ale szybko zorientowała się, że dziecko przyjdzie na świat, nim dojadą na oddział położniczy. Sprawnie odebrała poród tuż pod bramą szpitala.
Zobaczcie archiwalne zdjęcia przedstawiające atak "zimy stulecia" na przełomie 1978–1979 roku w Łodzi.
CZYTAJ TAKŻE: Ulica Piotrkowska po II wojnie światowej. Jak wyglądało serce Łodzi? Zobacz archiwalne zdjęcia!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.