reklama
reklama

Brzezinianie pozywają łódzką kurię. Czy uda się zmienić ustawę o pochówkach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Brzezinianie pozywają łódzką kurię. Czy uda się zmienić ustawę o pochówkach? - Zdjęcie główne

Czy będzie można chować bliskich także poza cmentarzami? | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieSzykują się kolejne trzy pozwy w sprawie zbyt wysokich cen pogrzebu na cmentarzu archidiecezjalnym w Brzezinach. Do tego inicjator akcji "Stop cmentarnemu wyzyskowi", Sławomir Pawlik, wciąż prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o pochówkach. Wspiera go posłanka Hanna Gill-Piątek.
reklama

- Chodzi o to, żeby grzebanie zmarłych było możliwe także poza kościelnymi i komunalnymi nekropoliami - mówi pan Sławomir. - Zniesie to tym samym monopol Kościoła w tej kwestii.

Potrzeba 100 tys. podpisów

W opracowywanej noweli mają znaleźć się zapisy dotyczące m.in. dopuszczalności pochowania zmarłego na terenie własnej posiadłości, możliwości zatrzymania urny w swoim domu, możliwości rozsypania prochów na swoim terenie oraz nad miastami po otrzymaniu zgody władz samorządowych i wskazaniu przez nich miejsca.

Żeby projekt trafił pod obrady parlamentu, trzeba zebrać pod nim 100 tys. podpisów.

Stop cmentarnemu wyzyskowi

Walkę z wysokimi cenami pogrzebów w Brzezinach rozpoczął lokalny działacz Sławomir Pawlik. Na skutek osobistych przeżyć zainicjował akcję "Stop cmentarnemu wyzyskowi". Panem Sławkiem wstrząsnął koszt pogrzebu ojca. W jego skład weszła m.in. opłata za grób, kapłana i firmę pogrzebową, ostatecznie wyniósł kilkanaście tysięcy złotych. Brzezinianin, popierany przez innych mieszkańców, wysłał w tej sprawie pismo do zarządzającej nekropolią łódzkiej kurii.

reklama

W odpowiedzi wytknięto mu przekłamania i zasugerowano, że podobne ceny są na innych cmentarzach. Kolejny list do kurii pozostał bez odpowiedzi. Brzezinianie zorganizowali więc protest na drodze krajowej 72 . Kolejnym krokiem było poinformowanie o sprawie Konferencji Episkopatu Polski oraz papieża Franciszka. Pierwsza instytucja nie zareagowała, a z Watykanu nadeszła odpowiedź, że organem właściwym do zajęcia się tą sprawą jest nie kto inny, jak archidiecezja łódzka.

Na drogę sądową

Wtedy grupa protestujących, przy wsparciu prawników, postanowiła wstąpić na drogę sądową przeciwko kurii. Do tej pory wszystkie złożone pozwy (7) zakończyły się zawarciem ugody i zwróceniem powodom części kosztów pogrzebów.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama