Reklama

Reklama

15 inwestorów, tysiąc miejsc pracy – Łódzka Strefa nie zwalnia tempa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

15 inwestorów, tysiąc miejsc pracy – Łódzka Strefa nie zwalnia tempa  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE Do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pierwszym kwartale 2021 r. dołączyło aż 15 nowych firm. Zamierzają zainwestować blisko 700 mln zł. Utrzymają i stworzą ponad tysiąc miejsc pracy. Wśród nich znalazło się 13 firm produkcyjnych i dwie świadczące usługi – nowoczesne centrum danych i logistyka dla sektora e-commerce. 

Reklama

Łódzka Strefa przez pierwsze trzy miesiące 2021 r. pozyskała najwięcej inwestorów w historii działalności spółki, czyli od 24 lat. 15 wydanych dla firm decyzji o wsparciu to o 6 więcej niż w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku, kiedy pandemia była we wczesnej fazie. Patrząc na dynamikę decyzji inwestycyjnych w Łódzkiej Strefie nie można mówić o spowolnieniu. 

– Zintensyfikowaliśmy działania online. Organizujemy webinary, konsultacje, spotkania z inwestorami na których prezentujemy szeroką ofertę strefy. Zaczynając od zwolnień w podatku, przez dofinansowanie do szkoleń pracowników, a na współpracy ze startupami kończąc – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE

Z oferty strefy do końca marca skorzystało pięciu inwestorów zagranicznych, z Włoch, Belgii, Szwecji, Tajlandii i USA. Najwięcej, bo ponad 300 mln zł zainwestują amerykanie, którzy zamierzają zbudować w Warszawie nowoczesne Data Center o powierzchni ponad 2 ha. Będzie wyposażone w najnowsze systemy chłodzenia, pozwalające na ograniczanie zużycia energii. 

– Jesteśmy trzecią strefą na świecie i najlepszą w Europie według rankingu fDi Magazine. Tak dobry wynik przekłada się bezpośrednio na rozpoznawalność Łódzkiej Strefy w świecie. Dodatkowo powoduje, że globalne firmy u nas inwestują – wyjaśnia Marek Michalik. 

– Pozycjonujemy Łódzką Strefę jako idealne miejsce dla inwestycji w nowoczesne usługi dla biznesu, centra shared services czy branży IT. Budowa Data Center przez spółkę Waw11 z amerykańskim kapitałem, czy wcześniejsza inwestycja szwajcarskiej firmy Alcon w nowoczesne centrum usług wspólnych pokazuje, że Łódzka Strefa jest dobrym miejscem dla takich inwestycji. Prognozujemy dalsze lokowanie się w Warszawie, a mamy nadzieję że także w Łodzi, inwestycji o takiej charakterystyce – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE. 

Wśród polskich firm największe inwestycje, przekraczające 30 mln zł nakładów, planują firmy: Janmar Centrum i POPRAVA – producenci opakowań z tektury falistej. W tym gronie znalazł się także inwestor z Rawy Mazowieckiej działający w sektorze przetwórstwa mięsa. Mowa o firmie Food Service, która zamierza zwiększyć moce produkcyjne. 

Na liście inwestorów Łódzkiej Strefy w 2021 r. jak dotąd znalazły się 2 duże, 10 średnich i 3 małe firmy. Zdecydowanie dominują polscy inwestorzy z sektora MŚP - stanowią blisko 66 proc. Jeszcze kilka lat temu było to blisko 30 proc. 

– Trend się odwrócił w 2018 r. po wprowadzeniu Polskiej Strefy Inwestycji. Dziś można inwestować właściwie na dowolnym terenie i starać się o zwolnienie w podatku. Procedura jest uproszczona i decyzję o wsparciu inwestor może otrzymać właściwie w niecały miesiąc. Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie się do nas przed rozpoczęciem inwestycji, dlatego zawsze apeluję do firm, żeby na początku inwestycyjnych planów zadzwoniły do Łódzkiej Strefy i przekonały się czy mogą otrzymać pomoc publiczną – wyjaśnia Marek Michalik, prezes ŁSSE. 

Inwestycje do 30 mln zł nakładów zamierza realizować Fabryka Mebli „Meblosiek” zlokalizowana niedaleko Wieruszowa. Produkująca meble na rynek polski, ale także za granicę. Europochette Polska z Tomaszowa Mazowieckiego zajmująca się produkcją wyrobów z papieru, np. serwetek, bieżników, podkładek pod talerze. Producent przyczep campingowych, firma Tomplan czy Tartak Witkowscy tworzący prefabrykaty budowlane z drewna. Tartak z okolic Wielunia zamierza postawić na badania i rozwój nowych technologii związanych z ekologicznym budownictwem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy