Łódź znaczy 5G. 5G SUMMIT na terenie ŁSSE
Przedstawiciele Łódzkiej Strefy podczas 5G SUMMIT opowiadali o projektach jakie wdrożyli dla startupów: „Startup Spark”, „S5 - Akcelerator Technologii 5G” i „Re_Source”. Dzięki ich powstaniu pomoc w stworzeniu innowacji, a potem jej komercjalizacji otrzymało blisko 120 młodych firm, a to jeszcze nie koniec. O powodzeniu projektów najlepiej świadczą sukcesy jego uczestników.
– Współpracujemy z akceleratorami Łódzkiej Strefy od kilku lat. To ważne, bo realizacja innowacyjnego projektu od pomysłu, przez prace badawczo-rozwojowe aż do komercjalizacji jest objęta dużym ryzykiem. Opracowane przez nas autonomiczne wózki widłowe to połączenie odpowiedniego sprzętu i autorskiego oprogramowania. Dziś mamy już pewność, że pomysł został pozytywnie zweryfikowany przez biznes. Jesteśmy na etapie dostawy pierwszych wózków, a co ważne wciąż rozwijamy je o nowe możliwości, np. łączność 5G – Bogumił Zięba, CEO Inovatica AGV.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła budowę ekosystemu startupowego w 2016 r. Stworzyła akceleratory oparte na biznesowym połączeniu startupów z dużymi firmami.
— Tworząc akceleratory startupowe otworzyliśmy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki włączeniu do projektów technologii 5G zyskaliśmy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców, w szczególności nakierowanych na Przemysł 4.0 — mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.
— Udział w akceleratorach Łódzkiej Strefy, a szczególnie w „S5” dał unikalną możliwość testowania rozwiązań poprzez m.in. dostęp do infrastruktury 5G oraz firmy produkcyjnej, co oznacza implementację akcelerowanych produktów w realnych warunkach infrastrukturalnych, biznesowych i produkcyjnych. Program stworzył startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowania urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi, a nawet działania z klientem końcowym — mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Startupy otrzymują od Łódzkiej Strefy wsparcie finansowe, biznesowe, technologiczne i przede wszystkim wdrożeniowe. Do tej pory przyznano blisko 30 mln zł na rozwój i testowanie technologii. Działanie jest możliwe dzięki wsparciu z funduszy unijnych, które w najbliższych latach posłużą do rozwoju technologii 5G.
Do akceleratorów ŁSSE zgłosiło się kilka tysięcy młodych firm z pomysłami na nowe rozwiązania technologiczne dla biznesu. Do programów dostały się jednak startupy, których propozycje były w obszarze zainteresowania dużych firm. Ich współpraca ze startupami pozwoliła opracować innowacje dopasowane do potrzeb rynku, co ułatwiło ich komercjalizację.
Technologie jutra w Łodzi. Nowa rzeczywistość jest bliżej niż myślisz!
Dzięki współpracy Łódzkiej Strefy, partnerów w akceleratorach i startupów powstały rozwiązania technologiczne, które właśnie przyspieszają rozwój przemysłu 4.0 w Polsce. Zespół ConnectedVR stworzył przestrzeń, platformę do jednoczesnej współpracy wielu użytkowników w spersonalizowanym środowisku VR. Umożliwia stworzenie w wirtualnej rzeczywistości kopii przestrzeni istniejących i planowanych, np. obiektów przemysłowych, scenariuszy szkoleniowych.Powstały też innowacje oparte na sztucznej inteligencji do nadzoru bezpieczeństwa w fabrykach. Jest to system analizujący obraz z kamer w czasie rzeczywistym, który potrafi wykryć niepożądane zdarzenia, zagrożenia, np. czy pracownicy noszą odzież ochronną, kaski, gogle, maski, czy poruszają się po wyznaczonych ścieżkach bezpieczeństwa. Jeśli system wykryje nieprawidłowości informuje o tym, co pozwala na przykład uniknąć wypadków w fabryce.
– 5G jest motorem innowacji i niesie za sobą olbrzymie szanse dla przedsiębiorców z wielu sektorów. Ekosystem 5G, zbudowany wokół Łodzi, a łączący ze sobą regulatora, środowisko akademickie, biznes, przemysł, a także inżynierów oraz startupy stworzył unikalne miejsce na mapie polski umożliwiające tworzenie i testowanie innowacyjnych rozwiązań, wykorzystując technologię 5G. Jednym z kluczowych działań w ramach ekosystemu jest projekt S5 - Akcelerator Technologii 5G, w którym inżynierowie i specjaliści firmy Ericsson mogli bezpośrednio współpracować z innowatorami rynku, wymieniać się doświadczeniem i wiedzą. Wiele stworzonych rozwiązań odniesie rynkowy sukces i przyczyni się do transformacji cyfrowej przemysłu – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
W projekcie S5 startupy pokazały możliwości jakie daje sieć 5G. Np. poprzez stworzenie platformy do streamingu live z wykorzystaniem okularów VR i kamery 360, który w niedalekiej przyszłości może nas przenieść na odległy koncert, wydarzenie sportowe czy kulturalne. Będziemy przeżywali koncert na żywo i czuli się jakbyśmy stali wśród publiczności bez wychodzenia z domu. VR został też wykorzystany do budowy cyfrowych bliźniaków fabryk, co pozwala na szkolenie pracowników z użyciem tej wirtualnej przestrzeni.
Technologia 5G okaże się przełomowa nie tylko dla Łodzi?
Opracowane innowacje 5G startupy wdrożyły i wdrażają w fabrykach inwestorów Łódzkiej Strefy. To pierwsze realne wykorzystanie technologii 5G do budowy inteligentnych fabryk w Polsce, co nie byłoby możliwe gdyby Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przyznał testowo dostępu do docelowej częstotliwości 5G.
– Do tej pory dla sieci prywatnych i przemysłowych częstotliwości przyznawaliśmy na roczne okresy testowe. Wkrótce rozpoczniemy dyskusję z rynkiem o tym, w jaki sposób przyznawać je na komercyjnych zasadach. W jak najprostszy, najbardziej elastyczny i atrakcyjny ekonomicznie sposób, aby takie sieci miały zapewniony jak najlepszy start – mówi Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Technologia 5G już wpływa i w jaki sposób będzie wpływać na naszą pracę, rozrywkę, bezpieczeństwo, sposoby w jakie się komunikujemy mówi Michał Kanownik, prezes ZIPSSE.
– Możliwości zastosowania sieci 5G wykraczają znacznie ponad to, co oferowały nam poprzednie generacje sieci mobilnych. Dziś o potencjale technologii wiedzą najlepiej pracownicy fabryk, w których do skoordynowanej, zautomatyzowanej oraz wydajnej pracy robotów i linii produkcyjnych wykorzystuje się lokalne sieci piątej generacji – wskazuje Michał Kanownik.
Jego zdaniem rewolucja 5G nadejdzie w pierwszej kolejności właśnie w przemyśle, ale ogromne zmiany odczują również mieszkańcy dużych miast.
– Transformacja z pomocą 5G pozwoli tam wydajnie zarządzać ruchem miejskim, czy oświetleniem i uczynić miasta prawdziwie inteligentnymi. To właśnie technologia piątej generacji pozwoli nam spełniać wizję autonomicznych flot pojazdów w transporcie długodystansowym, czy komunikacji miejskiej – zauważa prezes Cyfrowej Polski.
Jak wynika z doświadczenia ekspertów, po technologię 5G w biznesie sięgają na razie więksi gracze. Ten trend ma jednak szanse się odwrócić w przyszłości. Możliwości jakie daje sieć piątej generacji i korzyści płynące z jej wdrażania w dłużej perspektywie powinny być także atrakcyjne dla sektora MŚP, który stanowi lwią część polskiej gospodarki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.