Reklama

Reklama

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepsza w konkursie Poland Prize. Łódzka SSE wychodzi poza granice Polski!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepsza w konkursie Poland Prize. Łódzka SSE wychodzi poza granice Polski! - Zdjęcie główne

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepsza w konkursie Poland Prize. Łódzka SSE wychodzi poza granice Polski! (fot. mat. prasowe)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. „Re_source” to kolejny program Łódzkiej SSE po Startup Spark i S5-Akcelerator Technologii 5G, w którym Strefa będzie wspierała startupy. Jego uruchomienie w czerwcu 2021 r. jest możliwe dzięki wygranej w konkursie Poland Prize organizowanym przez PARP. Do startupów trafi blisko 12,5 mln zł dofinansowania. 

Reklama

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt Re_source wesprze startupy z zagranicy

Kolejny projekt w Łódzkiej Strefie będzie miał na celu pozyskanie młodych, technologicznie zaawansowanych firm z zagranicy, które dzięki niemu przeniosą się do Polski i tutaj będą rozwijać, a także tworzyć nowe innowacje. Jeden startup będzie mógł pozyskać maksymalnie 300 tys. zł wsparcia. Projekt jest finansowany z Funduszy Unijnych. 

– Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna swoim doświadczeniem w tego typu projektach daje rękojmię przeprowadzenia go z sukcesem. To bardzo ciekawe wyzwanie, poszukiwanie podmiotów, które mogą być zaangażowane spoza Polski, które u nas będą widziały szanse na rozwój. Kibicuje tego typu rozwiązaniom, bo musimy szukać różnych możliwości pobudzania takiej świeżej aktywności gospodarczej. Poszukiwanie startupów u naszych partnerów międzynarodowych, takich jak: Węgry, Białoruś, Ukraina, to jest bardzo dobry kierunek – mówi Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.     

– Startupy odgrywają kluczową rolę w ofercie Łódzkiej Strefy. W portfolio mamy blisko 150 młodych firm, którym pomogliśmy rozwinąć skrzydła. Byliśmy doceniani wielokrotnie w światowym rankingu fDi Magazine za programy startupowe, wdrażanie technologii 5G i wsparcie Przemysłu 4.0. Naturalnym krokiem był więc start w konkursie Poland Prize – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna buduje akcelerator, który wzmocni polski ekosystem startupowy

Łódzka Strefa od kilku lat wspiera startupy. Z sukcesem przeprowadziła trzy projekty startupowe, z których skorzystało i korzysta nadal blisko 150 młodych firm. Trafiło do nich blisko 32 mln zł dofinansowania. 

– Budujemy akcelerator, który wzmocni polski ekosystem startupowy poprzez transfer innowacyjnych pomysłów, biznesowej kultury i talentów z zagranicy, a także będzie kreował wizerunek Polski jako kraju pierwszego wyboru w Europie Środkowo-Wschodniej do prowadzenia działalności dla zagranicznych startupów – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE. 

Projekt Re_soruce Łódzkiej SSE będzie realizowany razem z partnerami biznesowymi strefy, którzy mają ogromne doświadczenie w akceleracji młodych firm. Będą mogli wskazać startupom na jakie technologie jest zapotrzebowanie rynkowe, uczestniczyć w procesie tworzenia innowacji, a także na końcu procesu wejść we współpracę komercyjną ze startupem i korzystać z tworzonej przez niego innowacji. 

– Współpraca Ericsson ze startupami w ramach Programu Poland Prize skoncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań w obszarach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego dla przemysłu. Jestem przekonany, że podobnie jak w przypadku S5 – Akceleratora Technologii 5G zostaniemy zaskoczeniu pomysłowością i efektywnością proponowanych przez startupy rozwiązań. Kluczowe jest znalezienie innowacyjnych zastosowań technologii w przemyśle, które pozwolą na bardziej efektywną cyfryzację i automatyzację – mówi Marcin Sugak, Dyrektor ds. Rozwoju, Ericsson.

– Choć najczęściej startupy są małymi firmami, to jednak odgrywają znaczącą rolę we wzroście gospodarczym. Szczególnie ważne są startupy technologiczne o wysokim potencjale, które odnotowują znacznie wyższe stopy wzrostu niż inne firmy i mają fundamentalny wpływ na ogólną produktywność w naszej gospodarce. Lokalnie startupy tworzą więcej miejsc pracy, co oznacza wzrost zatrudnienia. Więcej miejsc pracy oznacza lepszą gospodarkę. Co więcej, startupy mogą również przyczynić się do dynamiki gospodarczej, pobudzając innowacje i zwiększając konkurencję. Bluerank, jako partner Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki wsparciu startupów zyskuje dostęp właśnie do innowacji – podkreśla Zbigniew Nowicki, Co-Managing Director Bluerank. 

– Indigo Nails jest obecne w 56 krajach na całym świecie. Eksportujemy w ten sposób nasze lokalne, łódzkie innowacje, daleko poza Polskę. Otwierając się na międzynarodowe projekty dajemy możliwość startupom i sobie na wprowadzenie nowych rozwiązań na lokalnym rynku i na dalsze skalowanie tych najlepszych – mówi Magdalena Malaczyńska, Wiceprezes Indigo Nails.

Partnerzy zaoferują młodym firmom wsparcie merytoryczne, szkolenia, mentoring, niezbędną wiedzę do pokonywania kolejnych kroków milowych w projekcie i zakończenia go sukcesem – czyli stworzeniem innowacji. Do projektu dołączyło także Cambridge Innovation Center, które ma ogromne doświadczenie w budowaniu ekosystemów technologicznych i promowaniu innowacyjności na świecie, a z którym Łódzka Strefa w zeszłym roku stworzyła Hub innowacji w Warszawie. 

– Współpraca z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną przy hubie innowacji "IoE Hub" w CIC Warsaw nabiera coraz większego tempa. W związku z tym jestem pewny, że zdobycie grantu Poland Prize przez ŁSSE umożliwi jeszcze bardziej intensywny rozwój naszego partnerstwa i zaowocuje jeszcze szerszym wachlarzem wspólnych działań już w niedalekiej przyszłości – mówi Jerzy Brodzikowski, General Manager w CIC Warsaw. 

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak wygląda dotychczasowe współpraca startupów i Łódzkiej Strefy?

– Dzięki udziałowi w Programie Akceleracyjnym w Łódzkiej SSE Omniaz udało się nawiązać współpracę z partnerami biznesowymi Strefy, a w 2021 roku Narodowe Centrum Badań I Rozwoju przyznało nam grant, blisko 5 mln zł na rozwój innowacyjnego na skalę światową rozwiązania w oparciu o AI oraz AR dla branży FMCG – mówi Łukasz Piotrowski założyciel startupu Omniaz. 

– W akceleratorze S5 technologii 5G w Łódzkiej SSE zajmujemy się tworzeniem immersyjnych technologii dla szeroko pojętej branży HOME. Pomagamy firmom przy użyciu modeli 3D zmniejszyć barierę zakupową między produktami fizycznymi i eCommercem. Obecnie współpracujemy w Polsce z takimi markami jak Grohe, DeLonghi czy Black Red White które wdrażają hologramy 3D oraz konfiguratory do swojej oferty sprzedażowej pozwalając klientom wyświetlić i dopasować produkty we własnym domu jeszcze przed ich zakupem – dodaje Łukasz Piotrowski. 

Łódzka Strefa szczególnie będzie zwracała uwagę na zagraniczne startupy działające w branżach takich jak: IoT, 5G , martech czy beautytech. Poszukiwania obejmą m.in. Czechy, Słowację, Węgry, Białoruś, czy Ukrainę. Niewykluczone, że do Polski będą chciały przenieść się dzięki projektowi startupy z najdalszych zakątków świata. Jeszcze przed uruchomieniem programu pojawiło się zainteresowanie wśród startupów z Singapuru. 

Partnerzy biznesowi projektu : Bluerank, Indigo Nails, Ericsson, EEC Magenta.

Partnerzy merytoryczni: CIC Poland, Venture Cafe Warsaw, ZIPSEE / Digital V4, Input Program (Węgry), Ericsson Garage, Cobin Angels.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy