reklama
reklama

Meble rosnące z dzieckiem pomagają chronić Twoje dziecko przed wadami postawy. Zobacz jak!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Meble rosnące z dzieckiem pomagają chronić Twoje dziecko przed wadami postawy. Zobacz jak! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie
reklama

Zapobiegaj wadom postawy u swojego dziecka, zapewniając mu meble, które rosną razem z nim.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka lub widzisz, że Twoja pociecha zaczyna mieć problemy z prawidłową postawą, przeczytaj ten artykuł o wadach postawy, ich skutkach zdrowotnych i działaniach profilaktycznych. Poznasz przyczyny powstawania wad postawy, a także dowiesz się, co możesz zrobić, aby pomóc im zapobiegać.

Spis treści

  • Typy i przyczyny wad postawy

reklama

  • Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?

  • Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe

  • Podsumowanie

  • Typy i przyczyny wad postawy

    Rozwój dziecka w pierwszych latach życia charakteryzuje się dużą zmiennością i dynamiką w kształtowaniu i współpracy układów ciała. Wrodzone wady postawy są jednymi z najczęstszych wad wrodzonych, natomiast nabyte wady postawy wynikają między innymi z:

    reklama

    • siedzącego trybu życia (nauka w szkole, dojazd do szkoły, nauka domowa, rozrywka przed komputerem itd.),

  • nieprawidłowej pozycji ciała (co zwykle ma charakter długotrwały) podczas odrabiania lekcji czy odpoczynku,

  • niedostosowania do wzrostu wysokości mebli (biurko dla dziecka, krzesło do biurka dla dziecka, meble szkolne itd.),

  • nieprawidłowego noszenia plecaka szkolnego,

  • materaca do spania o nieprawidłowej twardości (zbyt miękki lub twardy) czy niedostosowanej poduszki (zwykle zbyt duża dla dziecka),

  • reklama

  • nadwagi.

  • Zdjęcie: Wady postawy u dzieci – ocena lekarza

    Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?

    Jeśli chcesz zapobiec wadom postawy u swojego dziecka, jako rodzic musisz mieć świadomość, że:

    • układ mięśniowo - szkieletowy rozwija się do ok. 20-go roku życia,

    reklama

  • po tym okresie następuje jego stabilizacja,

  • Najczęściej wady postawy rozwijają się w okresie dynamicznego wzrostu dziecka (od początku szkoły, bo wtedy mamy do czynienia z szybkim wzrostem, zmianami proporcji ciała i środka ciężkości, a często także silnym ograniczeniem aktywności fizycznej na rzecz zajęć szkolnych).

  • Dlatego tak ważne jest zapobieganie wadom postawy w tym okresie, aby nie miały one negatywnego wpływu na zdrowie w późniejszym okresie życia.

    Aby zapobiegać wadom postawy, niezbędny jest wspólny wysiłek rodziców i dzieci. Zazwyczaj inicjują je rodzice, ponieważ mają większą wiedzę i możliwości, ale dzieci mogą dzielić się w domu ćwiczeniami, np. z lekcji wychowania fizycznego czy zajęć korekcyjnych. Unikając przytłoczenia zbyt dużą ilością informacji, w pierwszej kolejności warto wspomnieć o podstawowej profilaktyce.

    Tak naprawdę tylko świadomość rodziców w zakresie długofalowych konsekwencji zdrowotnych związanych z wadami postawy pozwala kontrolować i korygować to, jak dziecko siedzi, spędza czas, czy z jakich mebli korzysta. Świadomy rodzic może zrobić wiele, aby zapobiec wadom postawy u dziecka - i to często przy stosunkowo niewielkim wysiłku.

    Drugim ważnym czynnikiem w profilaktyce wad postawy jest aktywność fizyczna. Różne formy aktywnego wypoczynku, które w miarę równomiernie wzmocnią strukturę mięśniową (jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę) doskonale przeciwdziałają wadom postawy. Jeśli Ty / sama ćwiczysz regularnie to spróbuj zachęcić dziecko do wspólnej gimnastyki, która zapewni odpowiednią ruchomość stawów i elastyczność ciała. Możesz również wprowadzić takie ćwiczenia, które są zalecane przez fizjoterapeutów jako ćwiczenia wzmacniające i korekcyjne.

    Zapobieganie wadom postawy to dbanie o wagę dziecka. Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna, ponieważ otyłość może sprawić, że wady postawy będą bardziej widoczne. Dlatego mimo wzrostu obciążenia dziecka pracą w szkole, nigdy nie zaniedbuj wspólnej aktywności fizycznej.

    Innymi kluczowymi kwestiami w zapobieganiu wadom postawy są: dobrej jakości wypoczynek, zdrowa dieta i ćwiczenia. Jędrny materac i poduszka mogą pomóc w zapobieganiu bólom szyi i pleców; dzieci powinny siedzieć w pozycji wyprostowanej lub chodzić podczas oglądania telewizji lub korzystania z komputera, aby uniknąć garbienia się.. Aby zapewnić wzrost i rozwój dziecka, należy zadbać o jego kondycję i zdrowie. Można to osiągnąć poprzez wyposażenie dziecka w tornister dostosowany do jego wzrostu, kontrolowanie jego wagi oraz zapewnienie mu zbilansowanej diety dla dziecka, która zawiera pełen zakres wysokiej jakości składników odżywczych.

    W naszych czasach niezwykle trudno jest ograniczyć ilość czasu, który spędzamy siedząc. Jeśli jednak to zrobisz, będzie to z wielką korzyścią dla zdrowia Twojej rodziny. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko już musi odrabiać lekcje lub spędzać czas przed komputerem, chroń je, zapewniając wysokiej jakości regulowane meble, które rosną wraz z dzieckiem.



    Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe

    Oto tylko kilka powodów, dla których długotrwałe siedzenie jest niezdrowe:

    • nadmiernie obciąża kręgosłup i prowadzi do zespołów bólowych,

  • długie siedzenie oraz nieprawidłowa postawa ciała negatywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych,

  • zgarbione plecy redukują ruchomość klatki piersiowej, a to powoduje obniżenie dotlenienia organizmu i utrudnia pracę układu krążenia.

  • siedzący tryb życia może w dłuższej perspektywie prowadzić do dyskopatii i niedowładów, które mogą powodować bóle kręgosłupa, a w ciężkich przypadkach porażenia kończyn.

  • Wiele osób nie jest dziś w stanie uniknąć długiego siedzenia, a poziom aktywności fizycznej dzieci jest jednym z najniższych w Europie. Badania pokazują, że ich wskaźnik otyłości jest również jednym z najwyższych w Europie. Dzieci spędzają dużą część dnia siedząc w szkole, a następnie w domu podczas odrabiania lekcji. Dlatego bardzo ważne jest, aby korzystały z w pełni regulowanych mebli, takich jak biurko dla dziecka i krzesło do biurka dla dziecka. Dobry sklep dla dzieci to miejsce, w którym bez problemu można wybrać i dostosować (funkcje, design, akcesoria) tego typu meble do swoich potrzeb.

    Zdjęcie: Biurko dla dziecka i krzesło do biurka Mayer

    Jak wybrać meble rosnące z dzieckiem?

    Wybierając meble, które rosną wraz z dzieckiem, pamiętaj o tych cechach:

    1. Wysokość siedziska krzesła do biurka dla dziecka powinna być taka, aby nogi spoczywały płasko na podłodze, a stopy były zgięte pod kątem 90 stopni. Nogi dziecka nie powinny luźno zwisać z krzesła, ze względu na zwiększony nacisk na uda, a w efekcie problemy z krążeniem w nogach.

  • Dziecko powinno mieć możliwość wygodnego siedzenia w krzesełku. Głębokość siedziska powinna zwiększać się wraz ze wzrostem dziecka, a odległość oparcia od przedniej krawędzi siedziska powinna stopniowo wzrastać, tak aby dziecko spoczywało zwykle na wysokości około dwóch trzecich ud.

  • Biurko dziecka powinno znajdować się na takiej wysokości, aby podczas pisania dziecko mogło trzymać łokcie zgięte pod kątem 90 stopni. Niższy kąt oznacza, że biurko jest zbyt wysokie, a wyższy kąt oznacza, że jest zbyt krótkie.

  • Biurko dla dziecka powinno mieć opcję pochylenia, dzięki czemu głowa nie jest zmuszona do przebywania w pozycji pochylonej do przodu. Dzięki temu unikniemy ryzyka tzw. szyi smartfonowej (deformacja odcinka szyjnego kręgosłupa). Poza tym, przy większym nachyleniu po prostu lepiej się rysuje😊

  • Zdjęcie: Biurko regulowane i krzesło rosnące z dzieckiem Mayer

    Inwestycja w meble, które rosną wraz z dzieckiem to doskonały sposób na zapewnienie mu zdrowego środowiska do nauki przez wiele lat. Z wysokiej jakości produktami MAYER możesz liczyć na kilkunastoletnią żywotność! Dlatego jeden zestaw mebli zapewni zdrowe środowisko do nauki dla Twojego dziecka od 4 roku życia do dorosłości!

    Podsumowanie

    Według różnych badań 50-60% rozwojowych dzieci w Polsce ma wady postawy. Jest to ogromna liczba i przygnębiająca statystyka. Dlatego zróbmy wszystko, aby te statystyki spadły. Podejmijmy aktywność fizyczną, pozwólmy dziecku złapać sportowego bakcyla, bo to zazwyczaj pasja na całe życie. Wybierzmy dla dziecka regulowane biurko i krzesło, kontrolujmy jak dziecko spędza czas. Znaczenie profilaktyki jest ogromne, a są to jednocześnie działania, które wymagają najmniejszych nakładów czasu i środków.

    Odpowiednie dla Ciebie meble rosnące z dzieckiem znajdziesz u partnera naszego artykułu, którym jest e-sklep dziecięcy 4kidspoint.pl z ofertą ponad 20 000 zabawek 0-8 lat, akcesoriów wyprawkowych oraz mebli.

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama