Reklama

Reklama

Niewykorzystany urlop. Kiedy przepada i jak z niego skorzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niewykorzystany urlop. Kiedy przepada i jak z niego skorzystać?  - Zdjęcie główne

Niewykorzystany urlop. Jakie prawa i obowiązki ma pracownik i pracodawca?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Miło przypomnieć sobie, że dysponujemy kilkoma dniami niewykorzystanego urlopu. Równocześnie jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że z jego wykorzystaniem nie możemy zwlekać. Wg zapisów Kodeksu pracy powinniśmy zrobić to do końca roku. Jak jest w praktyce?

Reklama

Kiedy przepada nam niewykorzystany urlop? 

Jest wiele powodów, przez które niekiedy trudno jest nam wykorzystać cały urlop w terminie. W takich przypadkach pracodawca musi udzielić go nam do 30 września następnego roku. 

W wielu miejscach pracy deklaracje urlopowe składa się na początku roku, aby pracodawca miał świadomość w jakim czasie nie będzie miał do dyspozycji pełnego zespołu pracowników. Liczne przypadki potwierdzają, że często pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustalają kolejność  urlopów np. niedługo przed okresem wakacyjnym. 

Powody, przez które wcześniej ustalony termin wypoczynku może ulec zmianie to: 

• czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby

• izolacja wywołana chorobą zakaźną

• urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop ojcowski 

• powołanie do wojska

Obowiązek wywiązania się z deklarowanego urlopu w równym stopniu spoczywa na pracowniku, jak i pracodawcy. Jego przesunięcie może nastąpić w dwóch przypadkach: na wniosek pracownika, jeśli ma ważne powody lub przez pracodawcę – wtedy, gdy nieobecność pracownika wpłynęłaby na pracę firmy i zakłóciłaby ją.

Niewykorzystany w terminie urlop nie przepadnie nam. W myśl zapisów umieszczonych w Kodeksie pracy, na jego wykorzystanie mamy maksymalnie trzy lata. Warto wiedzieć jednak, że jeśli w tym okresie nie skorzystamy z niego, narażamy pracodawcę na wysoką karę. 

Urlop a Covid 

Zgodnie z wprowadzoną w trakcie pandemii tzw. Ustawą covidową zmieniły się zasady udzielania urlopu. 

„W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.” – brzmi zapis.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy