Kiedy przepada nam niewykorzystany urlop?
Jest wiele powodów, przez które niekiedy trudno jest nam wykorzystać cały urlop w terminie. W takich przypadkach pracodawca musi udzielić go nam do 30 września następnego roku.W wielu miejscach pracy deklaracje urlopowe składa się na początku roku, aby pracodawca miał świadomość w jakim czasie nie będzie miał do dyspozycji pełnego zespołu pracowników. Liczne przypadki potwierdzają, że często pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustalają kolejność urlopów np. niedługo przed okresem wakacyjnym.
Powody, przez które wcześniej ustalony termin wypoczynku może ulec zmianie to:
• czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby
• izolacja wywołana chorobą zakaźną
• urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop ojcowski
• powołanie do wojska
Obowiązek wywiązania się z deklarowanego urlopu w równym stopniu spoczywa na pracowniku, jak i pracodawcy. Jego przesunięcie może nastąpić w dwóch przypadkach: na wniosek pracownika, jeśli ma ważne powody lub przez pracodawcę – wtedy, gdy nieobecność pracownika wpłynęłaby na pracę firmy i zakłóciłaby ją.
Niewykorzystany w terminie urlop nie przepadnie nam. W myśl zapisów umieszczonych w Kodeksie pracy, na jego wykorzystanie mamy maksymalnie trzy lata. Warto wiedzieć jednak, że jeśli w tym okresie nie skorzystamy z niego, narażamy pracodawcę na wysoką karę.
Urlop a Covid
Zgodnie z wprowadzoną w trakcie pandemii tzw. Ustawą covidową zmieniły się zasady udzielania urlopu.„W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.” – brzmi zapis.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.