reklama
reklama

Alarmowy poziom krwi w łódzkim RCKiK. Nie ma śladu po mobilizacji wywołanej wybuchem wojny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum TuŁódź

Alarmowy poziom krwi w łódzkim RCKiK. Nie ma śladu po mobilizacji wywołanej wybuchem wojny - Zdjęcie główne

RCKiK prosi o wsparcie. Zapasy niektórych grup krwi są na alarmowym poziomie | foto Archiwum TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na początku marca, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, przed centrami krwiodawczymi w całej Polsce ustawiały się kolejki. Długi czas oczekiwania nie zrażał dawców przed oddaniem krwi. Wielka mobilizacja rodaków była bez wątpienia powodem do dumy, jednocześnie podkreślano, że w tej kwestii najważniejsze okażą się działania długofalowe. Po ponad dwóch miesiącach w RCKiK w Łodzi znów brakuje krwi.
reklama

Wojna w Ukrainie. Wielka ogólnopolska mobilizacja dawców krwi 

Krótko po wybychu wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do społeczeństwa i sojuszników o oddawanie krwi, która będzie potrzebna ofiarom wojny. Jego słowa spotkały się z niesamowitym odzewem. 

Na początku marca pod centrami krwiodawczymi ustawiały się długie kolejki oczekujących, którzy w ten sposób chcieli okazać swoje wsparcie napadniętemu sąsiadowi zza wschodniej granicy. 

– Intensywnie wymieniamy informacje ze stroną ukraińską na temat zapotrzebowania na krew – mówił pod koniec lutego Adam Niedzielski, szef Ministerstwa Zdrowia. – Oddanie krwi teraz, kiedy nie ma dużego zapotrzebowania po stronie ukraińskiej wykluczy możliwość pomagania w najbliższym czasie. Następne oddawanie będzie możliwe po dwóch, trzech miesiącach. Przygotujmy się, że pomaganie z naszej strony będzie musiało trwać dłuższy czas. Zostawmy część zasobów i możliwości – podkreślił w trakcie swojego wystąpienia. 

Zarówno centra krwiodawcze, jak i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślali, że najważniejsza będzie regularność działań.

Wg danych z Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi z 2 marca 2022 roku stan zapasów krwi grup A Rh-, A Rh+, B Rh-, B Rh+, AB Rh+, AB Rh- i 0 Rh+ był wysoki. Tylko krew grupy 0 Rh- utrzymywała się na poziomie średnim. 

RCKiK w Łodzi apeluje o wsparcie. Poziom zapasów jest alarmujący 

Niestety zgromadzone marcowe rezerwy szybko się skończyły. Dane RCKiK w Łodzi z 19 maja wskazują, że stan zapasów konkretnych grup krwi utrzymuje się na poziomie: 

• AB Rh+ - wysoki. 

• A Rh+, B Rh+ - średni 

• B Rh-, AB Rh- i 0 Rh- - niski,  

• A Rh- i 0 Rh+  - bardzo niski lub alarmowy.

– Faktycznie w obliczu wybuchu wojny społeczeństwo licznie zgłaszało się do RCKiK celem oddania krwi i jej składników i na tamten czas stany magazynowe były zabezpieczone i klasyfikowały się na wysokim poziomie, a pod siedzibą RCKiK w Łodzi  ustawiały  się kolejki i liczba osób zainteresowanych oddaniem krwi wzrosła niemal dwukrotnie. Mobilizacja społeczeństwa bardzo nas cieszyła. Jednakże , aby pomóc potrzebującym, krew powinna być oddawana w sposób systematyczny i regularny. Ponieważ krew jak i jaj składniki mają określony termin ważności. Osocze możemy zamrozić i przechowywać do 2 lat, natomiast płytki krwi 5-7 dni, a koncentrat krwinek czerwonych 42 dni - mówi Joanna Szymczak, specjalistka ds. organizacji honorowego krwiodawstwa. 
Pracownicy RCKiK proszą aby szczególnie dawcy z grup, których poziom jest najniższy postarali się zaplanować swoje donacje w najbliższym czasie. Centrum zabezpiecza na bieżąco aż 56 placówek szpitalnych w całym województwie. Krwi i jej składników potrzebują nie tylko ofiary wypadków, ale też pacjenci chorujący przewlekle np. na białaczkę. 

– Niestety efekt napływu dawców nie utrzymuje się na stałym poziomie na przestrzeni czasu od wybuchu wojny. Na chwilę obecną w podmiotach leczniczych poza pacjentami polskimi przebywają też obcokrajowcy – Ukraińcy, którzy potrzebują krwi i jej składników do ratowania zdrowia i życia – tłumaczy specjalistka.
Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować ani zmagazynować na dłuższy czas. Do ratowania życia i zdrowia ludzkiego potrzebny jest czynnik ludzki – oddanie „ symbolicznej kropli krwi”. Jedna donacja to 450 ml – taka objętość krwi może uratować aż trzy istnienia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama