reklama
reklama

Budowa tunelu Kolei Dużych Prędkości na Retkini. Co ustalono z mieszkańcami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ (archiwum)

Budowa tunelu Kolei Dużych Prędkości na Retkini. Co ustalono z mieszkańcami? - Zdjęcie główne

Budowa tunelu Kolei Dużych Prędkości na Retkini | foto UMŁ (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźZ utrudnieniami przy budowie tunelu średnicowego mierzą się m.in. mieszkańcy Polesia i Śródmieścia, na Retkini natomiast utrudnienia powoduje budowa drugiego tunelu tj. Kolei Dużych Prędkości. Problemy mieszkańców zostały poruszone na specjalnym spotkaniu wraz z inwestorem i wykonawcą. Jakie uwagi i rozwiązania zostały tam zaprezentowane?
reklama

Utrudnienia związane z budową tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi pojawiły się już na wiosnę 2024 r.

Na Retkini powstaje tunel Kolei Dużych Prędkości

Na początek zmieniono organizację ruchu w okolicy ulicy Maratońskiej, a następnie na placu pojawił się ciężki sprzęt.

Dla mieszkańców oznaczało to zburzenie dotychczasowego spokoju, a zamiast przejeżdżających od czasu do czasu pociągów, pojawił się przed oknami sprzęt budowlany.

O tym, co nie podoba się mieszkańcom okolicznych bloków przy budowie tunelu KDP rozmawiano w środę, 3 lipca.

reklama

Mieszkańcy Retkini i utrudnienia przy budowie tunelu KDP

Wśród zgłaszanych uwag pojawił się m.in. hałas generowany przez maszyny zwłaszcza nocą oraz wjazd pojazdów budowy na teren osiedla.

- Jeszcze przed konsultacjami, aby zmniejszyć dokuczliwość budowy podjęliśmy następujące działania: przesunęliśmy plac budowy o 7 metrów od zabudowań, zamontowaliśmy ekrany wygłuszające (na zdjęcie w prezentacji, zrezygnowaliśmy z prac nocnych w weekendy i sprawdziliśmy zmianę w emisji hałasu po tych zmianach – duży spadek średniego hałasu o 5 dB – to prawie trzykrotny spadek hałasu

- mówi o wprowadzonych rozwiązaniach Michał Wrzosek, rzecznik prasowy firmy Budimex, wykonawcy budowy komór dla tarczy TBM do drążenia tunelu KDP przy Maratońskiej.

reklama

Na budynkach powstały specjalne repery, które służą do pomiarów osadzenia oraz punkty pomiarowe wpływu drgań i hałasu.

Kiedy koniec największych utrudnień dla mieszkańców Retkini?

Dzięki montażowi specjalnych mat akustycznych udało się obniżyć poziom dźwięku o prawie 6 decybeli.

- Działania na szybko wdrożone po konsultacjach: więcej polewamy ulicę wodą, by zmniejszyć, zapylanie zakazaliśmy dostawcy betonu wjazdu na teren osiedla i groźbą kary za naprawę dróg, staramy się nie spawać w nocy, jak jest konieczność to osłaniamy szczelniej niż ostatnio, inwentaryzacje mieszkań, które wcześniej nie zostały przeprowadzone, zostały zlecone. Zadeklarowaliśmy wsparcie w realizacji na osiedlu obiektów małej architektury bądź posadzenie nowych drzew na terenie wskazanym przez wspólnotę/spółdzielnię (poza nasadzeniami kompensacyjnymi)

reklama

- dodaje rzecznik.

Wykonawca zapewnia, że najbardziej uciążliwe prace zakończa się z końcem sierpnia tego roku.

Według harmonogramu prac w lipcu i sierpniu prace skupią się na ścianach szczelinowych, stropie górnym i stropie pośrednim; we wrześniu i październiku prace skupią się na wykopie, płycie górnej i stropie pośrednim; w listopadzie na wykopie, stropie pośrednim i płycie dennej, a w grudniu i styczniu na wykop, stropie pośrednim i płycie dennej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama