reklama
reklama

Budowa tunelu średnicowego cały czas trwa. Kiedy możemy spodziewać się końca?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: screen z relacji z facebookowego fanpage'a Ministerstwa Infrastruktury

Budowa tunelu średnicowego cały czas trwa. Kiedy możemy spodziewać się końca? - Zdjęcie główne

Budowa tunelu średnicowego cały czas trwa. Kiedy możemy spodziewać się końca? | foto screen z relacji z facebookowego fanpage'a Ministerstwa Infrastruktury

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrace związane z tunelem średnicowym trwają w najlepsze. Właśnie rozpoczęła się budowa ścian na przystanku Łódź-Śródmieście. Kiedy te wszystkie prace się skończą? Szczegóły poniżej.
reklama

Budowa na łódzkim Śródmieściu

W tym tekście podamy Wam garść aktualnych danych związanych z budową tunelu średnicowego. Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej przesłanej przez PKP PLK, na przystanku Łódź-Śródmieście (rejon skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią oraz al. Kościuszki) zakończył się demontaż sieci trakcyjnej, a także torowiska tramwajowego. Przekładane są również podziemne instalacje i rozpoczęto budowę ścian szczelinowych pomiędzy Zachodnią oraz Wólczańską. W taki własnie sposób powstaje zewnętrzny korpus przystanku. 

Wiadomo, że przystanek Łódź-Śródmieście będzie miał 3 poziomy:

  • -1 - antresolę handlowo-usługową, 
  • -2 - poziom techniczny,
  • -3 - poziom peronów, około 23 m poniżej ulicy. 
Przewidziano również 3 wejścia:

reklama

  • od strony ul. Piotrkowskiej,
  • od strony ul. Zachodniej,
  • od strony ul. Wólczańskiej.
Będą także 4 windy i wyjścia ewakuacyjne. Wszystkie poziomy znajdują się w obszarze od ul. Wólczańskiej do terenu parkingu na ul. Kościuszki 2 i przebiegają pod skrzyżowaniem Zielona/Zachodnia/Kościuszki. 

W rejonie przystanku Łódź-Śródmieście tunelownica przewierci się jesienią. Przejdzie przez ścianę zachodnią, a także wschodnią i dalej w strone komory demontażowej przy Łodzi Fabrycznej. Plany dotyczące zakończenie głównych prac na Śródmieściu przypadają na połowę 2023 roku. Po ustaleniach z miastem, na czas prac, wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Wzmocniono również konstrukcję okolicznych budynków, a na terenie dawnej synagogi pracują archeologowie.

reklama

Prace na łódzkim Polesiu 

Oficjalna informacja przesłana przez PKP PLK zawiera więcej informacji.

Przystanek Łódź-Polesie jest budowany przy zbiegu Ogrodowej oraz Karskiego, na odcinku dwutorowego tunelu, od komory rozgałęźnej przy ul. Drewnowskiej/Stolarskiej do Dworca Łódź-Fabryczna. Tutaj także będziemy mieć do czynienia z trzema podziemnymi kondygnacjami. Dostęp do peronów zapewnią schody ruchome oraz windy. Na przystanku wykonano ściany szczelinowe, które sięgają 30 metrów głębokości. Jest górny strop obiektu oddzielający poziom -1 od poziomu -2. Wykonawca zaczął wydobywanie gruntu z poziomu -2. 

reklama

Na przystanku Łódź-Koziny (u zbiegu Włókniarzy i Drewnowskiej) budowane są ściany szczelinowe zewnętrznej konstrukcji. Rozpoczęto budowę płyty stropowej, a później powstaną kolejne elementy przystanku, czyli płyta pośrednia oraz denna. 

Tunelownice Katarzyna i Faustyna kontynuują budowę. Wydrążyły już ponad 1450 m podziemnych tras. 17 lutego, o czym wspominaliśmy, Faustyna wydrążyła pierwszy z czterech jednotorowych tuneli, które połączą stacje Łódź-Kaliska oraz Łódź-Żabieniec z tunelem dwutorowym w kierunku Łodzi-Fabrycznej. W następnym etapie Faustyna zostanie obrócona o 180 stopni. Na przełomie marca oraz kwietnia planowane jest rozpoczęcie drążenia drugiego tunelu w kierunku stacji Łódź-Żabieniec.

reklama

TBM Katarzyna wykonała już ponad 530 metrów głównego tunelu dwutorowego w kierunku Łodzi Fabrycznej. Zakłada się, że w kwietniu 2022 maszyna dotrze do przystanku Łódź-Polesie. 

Warto też dodać, że postęp drążenia zależy od warunków geotechnicznych. Tunelownice muszą przejść przez m.in. zawodnione grunty, twarde oraz duże głazy narzutowe bądź piaski. Dla przykładu - Faustyna pokonywała duże głazy polodowcowe oraz żwir między Włókniarzy a Stolarską. Dla utrzymania dokładnego przebiegu tunelu, na trasie znajdują się urządzenia monitorujące oraz kontrolujące. Działania maszyn nadzoruje specjalistyczny personel. Specjalna konstrukcja TBM zapobiega m.in. osiadaniu terenu, budynków, osuwaniu się ziemi oraz drganiom. Ograniczona jest także ingerencja oraz kolizje z miejską infrastrukturą (sieci ciepłownicze, energetyczne, wodne, gazowe i tym podobne). Wykonawca na bieżąco monitoruje teren, a także dokonuje pomiarów drgań. 

Plany zakładają, że prace budowlane zakończą się w 2023 roku. Kolejny rok potrwa wyposażenie tuneli w konieczne systemy i testy wszystkich urządzeń. Tunel ma być dostępny dla ruchu pasażerskiego od rozkładu jazdy 2024/2025.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama