IMGW ostrzega. Uwaga na marznące opady deszczu w Łodzi
Nie jest tajemnicą, że oblodzone chodniki prowadzą do upadków i urazów. W minione Święta karetki do takich osób wyjeżdżały aż 233 razy, a to i tak zapewne nie wszystkie przypadki.W nocy z 12 na 13 stycznia w Łodzi ponownie doświadczyliśmy marznących opadów deszczu. Chociaż nie były one tak obfite jak pod koniec 2021 roku, to i tak dały się we znakom pieszym, którzy w czwartek rano musieli przejść się po łódzkich chodnikach.
W niektórych miejscach chodniki zostały przykryte taflami lodu, a mieszkańcy miasta musieli się mocno postarać, aby uniknąć wywrotki. Tak było chociażby na Widzewie, w okolicy ul. Gogola.
- Rano było strasznie. Idąc do sklepu kilka razy byłam o włos od spektakularnej wywrotki. Ostatecznie przewróciłam się „tylko” raz. Na szczęście mam tylko delikatnie stłuczone kolano. Nic poważnego - mówi pani Julia.
Co grozi za nieprzygotowanie chodnika? Mandat nawet 500 złotych
Przypomnijmy, że odśnieżanie i oblodzenie nawierzchni chodników jest obowiązkiem zarządcy lub właściciela nieruchomości. Oblodzone chodniki powinno się posypać solą i piaskiem. Jeżeli dana osoba nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, sprawę można zgłosić na Straż MiejskąZa niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat do 500 złotych.
Warto wspomnieć, że za dużą ilość chodników w Łodzi odpowiada jednak UMŁ. To chociażby dlatego, że odśnieżanie należy do obowiązków gminy wówczas, gdy między chodnikiem a granicą działki znajduje się trawnik.
Wypadek na śliskim chodniku? Możesz ubiegać się o odszkodowanie
W przypadku urazu, którego przyczyną był nieodśnieżony chodnik, można ubiegać się o odszkodowanie.Aby to zrobić, trzeba dowiedzieć się, kto nie dopełnił obowiązku utrzymania chodnika w odpowiednim stanie, a następnie skierować do tej osoby roszczenie, czyli wezwanie do zapłaty.
Najlepiej, by bezpośrednio po upadku zrobić zdjęcia miejsca upadku. Wielu z nas wstydzi się tego, że doszło do upadku w wyniku poślizgnięcia i winę zwala na własną niezdarność. Najczęściej próbujemy szybko się podnieść, by nikt nie zauważył naszej wywrotki. W przypadku próby uzyskania odszkodowania pomocne może okazać się jednak nawiązanie kontaktu ze świadkami zdarzenia, którzy w przypadku zaistnienia takiej konieczności, potwierdzą nasze słowa.
Wysokość odszkodowania może wahać się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdyż zależy ona od wielu zmiennych, takich jak: doznane obrażenia, czas trwania leczenia, wiek osoby poszkodowanej, wpływ wypadku na jej życie. Aby ustalić kwotę odszkodowania wykorzystuje się zazwyczaj tzw. tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.