Cmentarz na Mani po zmroku
Przez cały wtorek 1 listopada łodzianie tłumnie odwiedzali groby swoich bliskich. Większość z nich podkreślała, że to dla nich czas zadumy i refleksji spędzany w gronie rodziny.Jak co roku pamięć o swoich bliskich wyrażali modlitwą i składaniem na grobach kwiaty i zniczy. Wiele osób na cmentarze wybiera się dopiero po zmroku, kiedy cmentarze powoli się wyludniają, a światła zniczy tworzą niepowtarzalną atmosferę skłaniającą do zadumy i wspomnień.
Szczególnie pięknie wyglądają we Wszystkich Świętych lub Dzień Zaduszny, kiedy jednocześnie pali się ich najwięcej. Tej wyjątkowej atmosfery doświadczyliśmy na łódzkim cmentarzu na Mani w Łodzi. Nekropolia należy do dzielnicy Polesie, leży w granicach osiedla Mania położonego w sąsiedztwie Parku na Zdrowiu. Cmentarz powstał w 1914 roku.
Na cmentarz udaliśmy się wieczorem 31 października. Zdjęcia umieściliśmy w galerii powyżej.
SPRAWDŹ >>> Przygotowania do Wszystkich Świętych w pełni. Relacja z cmentarza św. Franciszka na Chojnach
Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej. Od samego rana łodzianie odwiedzają swoich bliskich
Od wczesnych godzin porannych wiele osób wybrało się na cmentarz przy ul. Ogrodowej, żeby odwiedzić groby swoich bliskich. Zgodnie z zaleceniami policji, znaczna część osób skorzystała z miejsc parkingowych pod Manufakturą, co pomogło rozładować ruch pod samym cmentarzem.Przez cały dzień 1 listopada na terenie cmentarza trwa kwesta.
– Jak co roku zbieramy pieniądze na renowację najstarszych i najcenniejszych nagrobków. Od kilku lat nowością jest możliwość wyboru renowacji konkretnego pomnika, spośród tych zaproponowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem – mówi Marcin Gawryszczak, sympatyk Towarzystwa.
Osoby, które wesprą kwestę, mogą dokonać wyboru pomnika przy pomocy specjalnego formularza dostępnego na miejscu.
To jedna z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych łódzkich nekropolii. Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej jest pamiątką dziedzictwa wielokulturowej Łodzi. To tu chowano członków słynnych fabrykanckich rodzin. Na jego terenie znajdziemy nagrobki zachowane z połowy XIX wieku. We Wszystkich Świętych wiele osób odwiedziło go, by wspomnieć swoich najbliższych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.